Jaką mikrofalówkę wybrać? Mikrofalówki bez grilla

Jeżeli zastanawiasz się, jaką mikrofalówkę wybrać, tak aby być jak najbardziej zadowolonym z zakupu, to zapraszamy Cię do przeczytania całości artykułu. Możesz skorzystać także ze spisu treści.

Najlepsze kuchenki mikrofalowa, ranking mikrofalówek. Nasze porównanie.

Zwycięzca
SAMSUNG MS23K3513AS/EO
Cena do jakości
Sharp R242INW
Samsung ME83X-P
WHIRLPOOL MWP 201 W
ModelSAMSUNG MS23K3513AS/EOSharp R242INWSamsung ME83X-PWHIRLPOOL MWP 201 W
Typwolnostojącawolnostojącawolnostojącawolnostojąca
Moc800W800W800W700W
Pojemność23l20l23l20l
Podstawowe programygotowanie, podgrzewanie, rozmrażaniegotowanie, podgrzewanie, rozmrażaniegotowanie, podgrzewanie, rozmrażaniepodgrzewanie, rozmrażanie
GrillNoNoNoNo
Gotowanie na parzeNoNoYesNo
Panel sterowaniaelektronicznyelektronicznyelektronicznyelektroniczny
Wykończenie wnętrzaemalia ceramicznaemaliowaneemalia ceramicznastal malowana
Liczba poziomów mocy6brak danych65
Timer i zegarYesYesYesYes
Podtrzymywanie ciepłaYesNoYes
Automatyczny dobór czasuYesYesNo
Średnica talerza obrotowego28,8 cm25,5 cm25,5 cm24,5 cm
Wymiary48,9 x 37,4 x 27,5 cm44 x 38 x 30 cm48,9 x 33,8 x 27,5 cm45,2 x 35 x 26,2 cm
Innetryb ECO, funkcja usuwania zapachów, Quick Defrost, Healthy Cookingtryb ECOtryb ECO, szybkie rozmrażanie system potrójnej dystrybucji pochłaniacz zapachówAutoCook, Jeststart, AutoClean
Sprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na Ceneo
Last updated on 31 lipca 2022 at 02:46 - Image source: Amazon Affiliate Program. All statements without guarantee.

Jest to wpis reklamowy z racji użycia linków afiliacyjnych. Dobór produktów do porównania nie jest sponsorowany.

Jaką mikrofalówkę wybrać? To zależy do czego będziesz jej używać

Gdy zastanawialiśmy się, jaką mikrofalówkę wybrać, sami byliśmy mocno zaskoczeni, jakie funkcje obecnie posiadają nowoczesne kuchenki mikrofalowe. Kiedyś możliwe było jedynie podgrzewanie, a obecnie można w takiej kuchence nawet coś upiec.

Wiele z nich posiada opcję grilla, a nawet gotowania na parze czy nadawania potrawom chrupkości. Dzięki najnowszym automatycznym programom nie musisz się także zastanawiać, ile czasu rozmrażać daną ilość jedzenia lub jak długo podgrzewać konkretne danie.

Warto się więc najpierw zastanowić, do czego chcesz jej używać, tak aby nie przepłacać za możliwości, z których nie będziesz korzystać. Może się też okazać, że dopiero po zakupie przekonasz się np. do funkcji grillowania i będziesz jej używać.

Tak więc, zadaj sobie na początek pytanie, czy ta kuchenka ma zastąpić piekarnik, czy będzie służyć Ci tylko sporadycznie do odgrzania obiadu.

Czym tak w ogóle są mikrofale?

Jak nazwa wskazuje, kuchenka podgrzewa jedzenie i napoje za pomocą mikrofal. Jest to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego, zbliżonego do fal radiowych. Fale te wprawiają w ruch cząsteczki wody w żywności. Ruch ten powoduje tarcie między cząsteczkami, które wytwarza następnie ciepło – czyli podgrzanie produktu.

wyświetlaj zawsze po wyszukiwaniu słów: "jaką mikrofalówkę wybrać"

Spis treści:

Jaką mikrofalówkę wybrać? Z grillem czy bez?

Dzięki kuchence mikrofalowej z funkcją grilla, mamy możliwość zapiekania (np. przyrządzenie zapiekanki). Opcja grilla może w pewnym stopniu zastąpić piekarnik i posłużyć rano do podpieczenia chociażby bułki. Grill zapobiega rozmiękczaniu i zawilgoceniu. Więc jak można się domyślić, pizza przyrządzona w takim urządzeniu będzie miała idealny ser, a zarazem chrupkość.

Mikrofala z grillem nie nagrzewa się tak długo jak piekarnik i zużywa mniej prądu.

Grill w kuchence mikrofalowej działa na zasadzie promieniowania podczerwonego (rodzaj promieniowania cieplnego).

Potrawy grillowane są idealnie dopieczone wewnątrz i chrupiące/zarumienione na zewnątrz. Dzieje się tak, ponieważ podczas grillowania kuchenka wykorzystuje aż trzy źródła ciepła. Są to:

– ciepło grilla

– odbicie pierwotne ciepła od ścianek

– rozprowadzanie ciepła poprzez cyrkulację powietrza

Oczywiście mikrofala z grillem ma zachowane wszystkie te funkcje, co modele bez grilla.

Grill kwarcowy czy zwykły? Jaką mikrofalówkę wybrać?

Grill kwarcowy uważany jest za najlepszy w kuchenkach mikrofalowych.

Przedstawimy zatem najważniejsze cechy grilla kwarcowego i zwykłego w poniższej tabeli.

KwarcowyZwykły
Zużywa mniej energii Zużywa wiecej energii
Szybkie nagrzewanieDłuższe nagrzewanie
Szybkie stygnięcieDługie stygnięcie
Lampy kwarcowe umieszczone w obudowie Grzałka odkryta w górnej części urządzenia – możliwość poparzenia
Łatwy w czyszczeniuCiężki w czyszczeniu
Droższy

Tańszy

 

 

Moc mikrofali i grilla

Przy zakupie kuchenki mikrofalowej z funkcją grilla, należy zwrócić uwagę nie tylko na moc mikrofali, ale także na moc grilla. Ten wskaźnik może się różnić. Oznacza to, że podczas korzystania z grilla maksymalny pobór energii będzie wynosił właśnie taką wskazaną wartość. Im wyższa moc, tym szybciej się nagrzeje i przyrządzi potrawę.

Jednak nie każdy produkt możemy podgrzewać tak samo. Urządzenie posiadają kilka poziomów mocy. Należy zapoznać się z instrukcją, ponieważ niektóre dania czy produkty należy przygotowywać z użyciem niższej mocy.

Rzeczą jasną jest, iż im wyższa jest moc, tym wyższy także pobór energii. Jeżeli zależy Ci na dobrym stosunku jakości przyrządzonych dań a poborem energii, to wybierz model z mocą grilla 800W.

Jeżeli pobór energii jest dla Ciebie bez znaczenia, wybierz większą ilość watów.

Kuchenki mikrofalowe - wybierz na Ceneo.pl

Panel sterowania

Panel sterowania może być ręczny albo elektroniczny. Jaka jest różnica i co sprawdza się lepiej?

Sterowanie ręczne – czyli za pomocą pokrętła. Sami ustawiamy moc, temperaturę i czas. Wadą może być jednak to, że nie ustawimy odpowiedniej temperatury lub będziemy podgrzewać za krótko. A to może powodować, że danie nie będzie w pełni gotowe, a niekoniecznie to zauważymy. Nieprzestrzeganie czasu skutkować może rozwojem bakterii. Można też przesadzić w drugą stronę. Więc przy takim rodzaju sterowania, często proces należy nadzorować samemu.

Sterowanie elektroniczne – za pomocą odpowiednich przycisków wybieramy automatyczny program. Należy wybrać potrawę, jej wagę, rodzaj obróbki termicznej, a urządzenie na tej podstawie automatycznie dobierze czas pracy. Jest to z pewnością mniej czasochłonne i bezpieczniejsze, ponieważ nie ma ryzyka, że potrawa nie będzie odpowiednio przygotowana bądź „rozgotowana”.

Termoobieg

Termoobieg jest w kuchenkach mikrofalowych od nie tak dawna. Zapewne kojarzony jest raczej z piekarnikami. Dzięki tej funkcji gorące powietrze krąży dookoła potrawy. Jak wiadomo fale w mikrofali działają punktowo i z tego powodu używa się obrotowych talerzy. W kuchenkach mikrofalowych z termoobiegiem nie ma potrzeby montowania obrotowego talerza. Jest to plusem także z tego względu, że zyskujemy sporo miejsca i możemy włożyć talerz np. kwadratowy.

Technologia inwerterowa

Co to oznacza? Kuchenki nie-inwerterowe włączają i wyłączają zasilanie wiele razy, po to by utrzymać poziom mocy. Potrawy są nierównomiernie podgrzane, np. w jednym miejscu mogą być gorące, a w innym zimne.

Technologia inwerterowa natomiast zapewnia równomierne podgrzewanie bez efektu przegrzania.

Dzięki technologii termoobiegu potrawa jest smaczna, a sama obróbka termiczna dokładniejsza. Utrzymywany jest optymalny poziom mocy, bez włączania i wyłączania zasilania.

Powłoka wnętrza mikrofalówki

Powłoka wnętrza mikrofalówki ma duże znaczenie dla utrzymania czystości i dla bezpieczeństwa użytkowania.

Opiszemy kilka z nich, wyjaśnimy też, która jest najlepsza i dlaczego.

Powłoka emaliowana (stal emaliowana, emalia żaroodporna) – stosowana najczęściej. Nawet obecnie, kiedy można ją zastąpić inną i lepszą. Występuje w tańszych modelach.

Niestety ma ona dwie zasadnicze wady – trudno ją doczyścić, a łatwo zarysować. Mikrofalówka powinna być utrzymywana w czystości ze względu chociażby na rozmnażanie się bakterii. Do powłoki emaliowanej odpryski jedzenia przyklejają się i później ciężko jest je domyć. Jakiekolwiek szorowanie może zniszczyć powłokę, przez co kuchenka przestaje być bezpieczna w użytkowaniu.

Powłoka ceramiczna – stosowana w droższych modelach niż te z powłoką emaliowaną. Chociaż zdarzają się także droższe z emalią. Jednak warto zdecydowanie wybrać ceramiczną nawet jeśli musimy dopłacić. Należy jedynie uważać, aby jej nie uszkodzić np. poprzez uderzenie.

Ceramiczna powłoka nie jest podatna na zarysowania i jest łatwiejsza w czyszczeniu. Dzięki temu przygotowanie potraw w kuchence jest bezpieczniejsze zarówno ze względów czystości, jak i dzięki nienaruszonej powłoce.

Stal nierdzewna – dużym minusem zastosowania stali nierdzewnej w kuchenkach mikrofalowych jest pochłanianie przez nią zapachów. Po czyszczeniu mogą na jej powierzchni powstawać zarysowania. Na plus można jej zaliczyć dobre przewodnictwo cieplne.

Kuchenka mikrofalowa wolnostojąca

Kuchenka mikrofalowa wolnostojąca to taka, którą możemy postawić w dowolnym miejscu na blacie, a w razie potrzeby przestawić bądź przenieść. Taki wariant nadaje się najlepiej do kuchni już wcześniej urządzonych. Wymiary należy dopasować tak, aby zmieściła się na blacie kuchennym, a także należy wziąć pod uwagę miejsce na otwieranie drzwiczek.

Kuchenka mikrofalowa do zabudowy

Kuchenka mikrofalowa do zabudowy, to taka którą umieścisz na przykład w szafce. Często projektując i zamawiając meble kuchenne uwzględnia się miejsce na mikrofalę. Więc albo projektuje się meble tak, aby zmieściła się tam wymarzona kuchenka albo wybiera się mikrofalę już pod gotową szafkę.

Jeśli szafka jest już gotowa, to należy wziąć pod uwagę w szczególności wymiary mikrofali oraz to, w jaki sposób będą mogły otwierać się drzwiczki.

Kuchenka mikrofalowa parowa

Kuchenka mikrofalowa parowa – pewnie zastanawiasz się, co to za wynalazek? Niektóre modele mikrofalówek posiadają funkcję gotowania na parze.

Zaznaczyć należy, że jeśli myślimy o mikrofali tylko ze względu na tą możliwość, to lepiej wybrać parowar, który jest zdecydowanie tańszy niż mikrofalówki z tą opcją.

Jeśli jednak i tak mamy w planach kuchenkę mikrofalową, a nie posiadamy parowaru lub chcemy tej funkcji używać sporadycznie i nie trzymać kilku różnych sprzętów – to zdecydowanie warto wybrać taki model.

Kuchenka mikrofalowa parowa – pewnie zastanawiasz się, co to za wynalazek? Niektóre modele mikrofalówek posiadają funkcję gotowania na parze.

Zaznaczyć należy, że jeśli myślimy o mikrofali tylko ze względu na tą możliwość, to lepiej wybrać parowar, który jest zdecydowanie tańszy niż mikrofalówki z tą opcją.

Jeśli jednak i tak mamy w planach kuchenkę mikrofalową, a nie posiadamy parowaru lub chcemy tej funkcji używać sporadycznie i nie trzymać kilku różnych sprzętów – to zdecydowanie warto wybrać taki model.

Jak to działa?

Do urządzenia dołączone jest specjalne naczynie. W jego dolnej części znajduje się woda, a powyżej układamy produkty, które chcemy przyrządzić. Gotująca się woda, wytwarza parę, która następnie podgrzewa i gotuje potrawę.

Zdrowie

Gotowanie na parze jest zdecydowanie najzdrowszą obróbką termiczną. O zaletach pisaliśmy w artykule Jak wybrać parowar?

 

Sposób otwierania drzwiczek

Jeżeli chodzi o sposób otwierania drzwiczek kuchenki mikrofalowej, to mamy dwie możliwości: na bok i od góry w dół. „Na bok” to zazwyczaj otwieranie się na lewą stronę. Otwierane drzwiczki „w dół” są bardzo wygodne i łatwo wyciągać z mikrofali potrawę. Jednocześnie wymagają mniej miejsca – tylko przestrzeń przed urządzeniem.

Należy zastanowić się, gdzie będzie stała kuchenka i ile mamy miejsca do zagospodarowania.

The display of the products was implemented with the affiliate-toolkit plugin.