Lodówka Side by Side – jaką wybrać? Porównanie

Zwycięzca
Samsung RS68A8842B1
Cena do jakości
LG GSL760MCDV
Samsung RS65R54412C
LG GSJ760WBXV
LG GSI960PZAZ
Samsung RS50N3913BC
BEKO MGN162331ZXB
ModelSamsung RS68A8842B1LG GSL760MCDVSamsung RS65R54412CLG GSJ760WBXVLG GSI960PZAZSamsung RS50N3913BCBEKO MGN162331ZXB
Rodzajside by sideside by sideside by sideside by sideside by sideside by sideside by side
Klasa energetycznaD (wcześniej A+++)F (wcześniej A+)F (wcześniej A+)F (wcześniej A+)F (wcześniej A++)F (wcześniej A+)F (wcześniej A++)
Roczne zużycie energii281 kWh = 174,22 z419 kWh = 255,59 zł465 kWh = 283,65 zł419 kWh = 255,59 zł376 kWh = 229,36 zł409 kWh = 249,49 zł354 kWh = 215,94 zł
Pojemność chłodziarki409 l405 l417405 l405 l357 l368 l
Pojemność zamrażarki225 l196 l218196 l196 l144 l157 l
Wymiary (wys. x szer. x gł.)178 x 91,2 x 71,6 cm179 x 91,2 x 73,8 cm178 x 91,2 x 71,6 cm179 x 91,2 x 73,8 cm179 x 91,2 x 73,8 cm179,8 x 91,2 x 67,2 cm179 x 91 x 70,5 cm
Waga128 kg135 kg116 kg136 kg145 kg106 kg118,7 kg
Poziom hałasu w dB35 dB39 dB39 dB39 dB39 dB43 dB39 dB
Bezszronowa (No Frost)YesYesYesYesYesYesYes
Komora świeżościYesYesYesYesYesYesYes
Oświetlenie LED w chłodziarceYesYesYesYesYesYesYes
Zdolność zamrażania12 kg / 24 h12 kg / 24 h14 kg / 24 h12 kg / 24 h12 kg / 24 h10 kg / 24 h13 kg / 24 h
Klasa zamrażarki****************************
Funkcja szybkiego zamrażaniaYesYesYesYesYesYesYes
Kompresor inwerterowyYesYesYesYesYesYesYes
Ilość termostatów2221122
KostkarkaYesYesYesYesYesYesYes
Dystrybutor wodyYesYesYesYesYesYesYes
BarekNoNoNoYesYesYesNo
Funckja "Wakacje"YesNoYesNoNoYesYes
Alarm / wskaźnik niedomnkiętych drzwiYesYesYesYesYesYesYes
Dodatkowa gwarancja10 lat na kompresor10 lat na kompresor10 lat na kompresor10 lat na kompresor10 lat na kompresor10 lat na kompresor10 lat na kompresor
Zaletybardzo pojemna chłodziarka i zamrażarka, możliwość przekształcenia zamrażarki w chłodziarkę, półka na butelki, wysoka zdolność zamrażaniablokada panelu sterowania, sterowanie Smartphonem, diagnostyka poprzez aplikację, system multi air flowbardzo pojemna chłodziarka i zamrażarka, półka na wino, wysoka zdolność zamrażania, technologia zwiększonej pojemności space maxsterowanie Smartphonem, diagnostyka poprzez aplikację, barek, system multi air flowsterowanie Smartphonem, diagnostyka poprzez aplikację, barek, system multi air flow, pełna półka na wino, InstaView Door-in-Door (podświetlenie wnętrza bez otwierania), komora zeropółka na wino, system równomiernego chłodzenia All-around CoolingSystem Active Fresh Blue Light, aktywny jonizator, wysoka zdolność zamrażania, komora zero
Sprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na Ceneo
Last updated on 31 lipca 2022 at 02:46 - Image source: Amazon Affiliate Program. All statements without guarantee.

Spis treści

Czym jest lodówka Side by side?

To lodowki o dużej pojemności chłodziarki i zamrażarki. Są to modele, w których chłodziarka znajduje się po jednej (prawej) stronie, a zamrażarka po drugiej (lewej). Zamrażarka jest zazwyczaj węższa niż chłodziarka. Idealna dla dużych rodzin i osób, które robią większe zapasy produktów. 

Ze względu na swoje wymiary koszt użytkowania i zakupu jest większy. Przydatnym rozwiązaniem może być możliwość posiadania wbudowanego dyspensera wody i kostkarki lodu. Te dodatkowe funkcje wymagają dostępu do wody w formie pojemnika na wodę lub bezpośredniego podłączenia do instalacji wodnej. W drugim przypadku trzeba wziąć pod uwagę konieczność posiadania dodatkowego punktu przyłączeniowego, a także wymianę filtrów (co 4-6 miesięcy), co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

wyświetlaj po wyszukiwaniu słów "lodówka" oraz "lodówka side by side"

Podział lodówek Side by side

1. Z podłączeniem do instalacji wodnej
Aby cieszyć się posiadaniem dystrybutora lub inaczej dyspensera wody, a także kostkarki do lodu, lodówka musi mieć dostęp do czerpania wody. W tej wersji pobiera ją bezpośrednio z instalacji, tak jak. np. zmywarka.

2. Z własnym zbiornikiem
Urządzenie czerpie wodę ze zbiornika, który wcześniej należy napełnić. Funkcja dyspensera i kostkarki zostaje zachowana.

3. Bez zbiornika i podłączenia do instalacji wodnej
Jeżeli komuś nie jest potrzebny dyspenser wody, ani kostkarka do lodu, to może się zdecydować na wersję bez tych funkcji. Zaletą tej wersji jest zaoszczędzone miejsce, które możesz dowolnie zagospodarować.

Lodówki - sprawdź na Ceneo

Stałe podłączenie do wody czy własny zbiornik? Które rozwiązanie jest lepsze?

Postaramy się wyjaśnić, jakie są wady i zalety obydwu rozwiązań.
Najpopularniejsze, a także najliczniejsze z lodówek typu Side by side, to urządzenia ze stałym podłączeniem do instalacji wodnej. To właśnie pierwsze lodówki amerykańskie posiadały takie rozwiązanie, a o własnych zbiornikach nikt jeszcze nie słyszał.
Do podłączenia potrzebny jest wąż, który znajduje się zazwyczaj w wyposażeniu lodówki. Długość węża powinna być jak najkrótsza ze względów higienicznych, aby „stała” w nim jak najmniejsza ilość wody. Jeżeli dostarczony wąż jest za długi, to śmiało możesz go skrócić.

Wady i zalety lodówki typu Side by side z bezpośrednim podłączeniem do instalacji wodnej

Zalety
Stałe podłączenie umożliwia stałą produkcję lodu
Produkcja lodu następuje automatycznie po zużyciu zapasu
Zawsze dostępna zimna woda – brak potrzeby napełniania
Pobierana woda jest „świeża”
Brak zbiornika na wodę, co daje więcej miejsca
Wady
Konieczne dodatkowe przyłącze
Przy długim wężu woda może się zastać, co może być odczuwalne w smaku (szczególnie przy zużytym filtrze)
Konieczność regularnej wymiany filtra wody, co powoduje dodatkowe koszty
Dodatkowe urządzenie zwiększające ryzyko zalania mieszkania

Wady i zalety lodówki typu Side by side z własnym zbiornikiem wody

Z czasem na rynku pojawiły się urządzenia z własnymi zbiornikami na wodę. Niebywałą zaletą tych urządzeń jest możliwość ustawienia ich w dowolnym miejscu – nie tylko przy przyłączu wody, który jest tutaj niepotrzebny. Zbiornik znajduje się wewnątrz lodówki, którego wielkość zależna jest od potrzeb twoich jak i Twojej rodziny. Doświadczenia użytkowników pokazują, że nie powinien on być mniejszy niż 3 litry. Woda powinna być w nim regularnie wymieniana.

 

Zalety
Brak konieczności posiadania dodatkowego przyłącza
Możliwość ustawienia urządzenia w dowolnym miejscu
Wady
Ilość wody jest ograniczona pojemnością zbiornika
Woda w zbiorniku powinna być regularnie wymieniana (maksymalnie co 3 dni), a zbiornik myty/czyszczony
Zbiornik zajmuje miejsce w lodówce co zmniejsza jej pojemność

W urządzeniach z własnym zbiornikiem, a także z podłączeniem do instalacji wodnej nie jest potrzebny odpływ.

Do czego służy filtr w lodówce Side by side? Jak często go należy wymieniać i jaki jest ich podział?

Jeżeli już wiesz, że decydujesz się na zakup lodówki z podłączeniem do instalacji wodnej, to nie ominie Cię temat filtra, który jest bardzo ważnym elementem urządzenia.

Jaki jest podział filtrów?

Rozróżniamy dwa rodzaje filtrów: wewnętrzny i zewnętrzny.

Wewnętrzny

Jest zazwyczaj droższym rozwiązaniem. Umiejscowiony z tyłu urządzenia pod specjalną obudową. Minusem tego rozwiązania jest utrudniony dostęp do wymiany filtra.

Zewnętrzny

Montowany na podłączeniu węża wodnego przy zaworze bądź przy lodówce. Zaletą tego rozwiązania jest łatwy dostęp i cena samego filtra.

Do czego służy filtr?

Filtry stosowane w tych urządzeniach, to w większości filtry z węglem aktywnym zatrzymujące zanieczyszczenia pochodzące z instalacji wodnej tj.

  • metale ciężkie
  • chlor
  • chemikalia i pestycydy

Czy filtr jest mi potrzebny?

To zależy. Stosowanie filtra jest w wielu urządzeniach wymogiem producenta i jego brak może skutkować utratą gwarancji. Woda dostarczana do naszej instalacji powinna być zdatna do picia bez potrzeby dodatkowej filtracji. Niemniej jednak filtr z węglem aktywnym poprawia smak wody usuwając z niej np. chlor. Zabezpiecza w dodatku samą lodówkę i przewody wodne, które się w niej znajdują przed zanieczyszczeniami. Niestety zatrzymuje również cenne minerały.

Jak często należy wymieniać filtr?

Według zaleceń producenta co 6 miesięcy. Dzisiejsze urządzenia poinformują nas o upływie czasu, po którym należy wymienić filtr – stosowna informacja pojawi się na wyświetlaczu (rozwiązania w zależności od modelu i producenta mogą się w tej kwestii różnić).

Jaki jest koszt filtra wody?

Wbrew powszechnej opinii filtry te nie muszą być wcale drogie. Nie będziemy podawać konkretnych cen, gdyż róznią się one w zależności od modelu lodówki. Łatwo można uzyskać taką informację przeszukując internet

Klasa energetyczna

Przy tak dużej lodówce oszczędność energii, a także środowiska ma już większe znaczenie niż w standardowych urządzeniach. Od 2021 roku obowiązują nowe klasy energetyczne dla wybranych produktów, do których zaliczają się lodówki.
Klasa energetyczna mówi o tym, ile energii elektrycznej zużywa dane urządzenie. Skala jest następująca: od A (najwyższa) do G (najniższa). Im wyższa klasa tym niższy koszt użytkowania. W nowej nomenklaturze zrezygnowano z plusów stojących przy klasie A. Dla przykładu dawna klasa A+ lodówki odpowiada obecnej klasie F. W specyfikacji technicznej możemy łatwo sprawdzić jaką klasę posiada dana lodówka i ile kW prądu zużywa. Nowością, którą możesz znaleźć na nowej etykiecie energetycznej jest dodatkowa skala (od A do D) głośności urządzenia. Lodówka, która emituje 39 dB hałasu posiada klasę głośności C. 

Funkcje

Przy tak dużej lodówce oszczędność energii, a także środowiska ma już wieksze znaczenie niż w standardowych urządzeniach.
Klasa energetyczna mówi o tym, ile energii elektrycznej zużywa dane urządzenie. Skala jest nastepująca: od A+++ (najwyższa) do G (najniższa). Im wyższa klasa tym niższy koszt użytkowania. Najczęście spotykanymi klasami energetycznymi wśród lodówek są: A+, A++ oraz A+++. W specyfikacji technicznej możemy łatwo sprawdzić jaką klasę posiada dana lodówka i ile kW prądu zużywa (w skali roku). Minimum jaki powinno nas interesować w przypadku lodówek Side by side to klasa A+. Oczywiście im wyższa, tym lepiej.

No frost

  • pełny (Full) No Frost: system jest realizowany zarówno w zamrażarce jak i w chłodziarce,
  • niepełny (Semi) No Frost: system realizowany tylko w zamrażarce,
  • wolny (Low) Frost: zastosowanie grubszej izolacji urządzenia, jak i gładkich ścianek umożliwiających odpływ skroplonej wody bez dodatkowych wentylatorów.

Wadą systemów No Frost jest wysuszanie potraw – stąd konieczność stosowania w lodówkach komór świeżości i komór zero.

Komora zero

W zależności od producenta może być różnie nazywana np. komora świeżości Fresh Zone lub Biofresh. Niezależnie od nazwy jest to dodatkowa komora/szuflada o obniżonej temperaturze od +4 do -2°C.
Jest przeznaczona dla produktów o krótszym terminie przydatności i nie tylko. Idealna dla ryb, wędlin, świeżego mięsa, warzyw i owoców, które w komorze zero dłużej zachowają swoją „świeżość”, smak i zapach. Występują tutaj komory zero z dużą wilgotnością, które przeznaczone są dla warzyw i owoców, a także komory z małą wilgotnością przeznaczone dla mięs, ryb i produktów mlecznych. Znajdziemy także warianty z regulowaną wilgotnością powietrza.
Przed zakupem warto zajrzeć do karty produktu i dowiedzieć się czy i ewentualnie jaką komorę oferuje dany model. Komory zero o zwiększonej wilgotności są szczególnie przydatne w lodówkach z systemem No Frost, który wysusza powietrze wewnątrz urządzenia.

Termostat

Jest to urządzenie, które ma za zadanie utrzymywanie temperatury w lodówce bądź zamrażarce na określonym poziomie. Przy wyborze lodówki istotna jest ich ilość:

  • 1 termostat sterujący temperaturą w chłodziarce. W tym przypadku temperatura w zamrażarce jest z góry ustalona i nie ma możliwości zmiany,
  • 2 termostaty, przy czym jeden steruje temperaturą w chłodziarce, drugi natomiast w zamrażarce,
  • 3 bądź więcej, z czego dwa pierwsze działają jak wyżej, a pozostałe sterują dodatkowymi strefami w chłodziarce np. temperaturą w komorze zero.

Funkcja szybkiego mrożenia

Pomaga zamrozić produkty w krótszym czasie zwiększając moc zamrażania. Wkładając produkty do zamrażalnika podnosimy jego temperaturę, co może mieć niekorzystny wpływ (rozmrażać) produkty już w niej będące zwłaszcza przy wkładaniu na raz dużej ilości żywności do zamrożenia.

Sterowanie

Mechaniczne – za pomocą pokrętła, obecnie coraz rzadziej stosowane. Ten typ sterowania najczęściej występuje w lodówkach z jednym termostatem. Ustawiana jest moc chłodzenia (zazwyczaj w skali 1 – 5), nie konkretna temperatura.

Elektroniczne – powszechnie stosowane w nowszych modelach, pozwala na ustawienie zadanej temperatury w lodówce. W zależności od ilości posiadanych termostatów można ustawiać temperaturę w chłodziarce, zamrażarce i w komorach zero.

Agregat

Inaczej kompresor. Wyróżniamy tutaj 3 podstawowe rodzaje.

  1.  Inwerterowe – obecnie najczęściej stosowany, cichy i praktycznie bezawaryjny lecz posiadający elektronikę, która nie jest już tak żywotna jak sam agregat i szybciej niż on sam może ulec awarii.
  2. Liniowe – kompresowy z bezpośrednim napędem, o bardzo trwałej konstrukcji, najcichsze wśród dostępnych na rynku kompresorów.
  3. Tłokowe – coraz rzadziej stosowane ze względu na słabszą trwałość i stosunkowo wysoką głośność pracy.

Głośność pracy

Czy jest w ogóle istotna? To zależy przede wszystkim od Twojej indywidualnej wrażliwości na hałas, a także miejsca, w którym postawisz swoją lodówkę. W oddzielnej kuchni hałas z lodówki będzie miał mniejsze znaczenie niż w kuchni z połączonym salonem. W ofercie znajdziemy urządzenia emitujące od około 35 do 45 dB. Jak ocenić ile dB to głośno, a ile to cicho, kiedy oglądając lodówkę w sklepie nie jesteśmy w stanie jej usłyszeć ze względu na wszechobecny hałas? Pomocny będzie przykład, gdzie szept to hałas w wysokości 30 dB, zwykła rozmowa to już 50 dB, a kosiarka do trawy to około 80 dB. Badania pokazują, że ciągły hałas powyżej 40 dB jest uciążliwy. Stąd za ciche modele możemy przyjąć, te które posiadają 38 i mniej dB. Należy tutaj dodać, że producenci nie podają głośności systemu rozmrażania No Frost, który jest wyraźnie słyszalny i może przypominać stuk bądź trzask. Jest to jednak hałas pomijalny, gdyż występuje on rzadko w dość krótkim czasie.

Klasa energetyczna zamrażarki

Wskazuje na temperaturę panującą w zamrażarce. Oznaczana liczbą gwiazdek (*) od jednej do 4 gdzie:
* oznacza – 6°C (dla krótkotrwałego przechowywania produktów)
** oznacza – 12°C (dla produktów przechowywanych do koło 7 dni)
*** oznacza – 18°C (dla produktów przechowywanych do 12 miesięcy w zależności od ich rodzaju)
**** oznacza chłodzenie poniżej – 18°C (dla produktów przechowywanych powyżej 12 miesięcy w zależności od ich rodzaju)

Zdolność zamrażania wyrażona w kg/24 h

Informuje nas o liczbie kilogramów żywności, które zamrażarka jest w stanie zamrozić w ciągu 24 godzin. Jeżeli dużo „mrozisz”, to wybierz lodówkę ze zdolnością mrożenia na poziomie powyżej 10 kg/24 godziny. Niektóre modele lodówek posiadają dodatkową funkcję szybkiego zamrażania np. Superfreeze, która załącza pełną moc mrożenia, przyspieszając zamrażanie produktów.

Czy potrzebuję lodówkę typu Side by side?

Urządzenia tego typu charakteryzują się dużą pojemnością, która zaspokoi potrzeby cztero- , a nawet sześcioosobowej rodziny. Lodówki te mogą również należeć do kręgu zainteresowań tych osób, które robią duże zapasy jedzenia. Przestrzeń jaką posiada typu lodówka da Ci świetne możliwości jej zagospodarowania w szczególności, gdy Twoja rodzina stanowi sporą gromadkę o zróżnicowanych upodobaniach kulinarnych.  Poza zaletami i komfortem użytkowania minusem lodówek Side by side jest koszt ich zakupu, wyższy pobór prądu, i większa powierzchnia jaką zajmują. 

Podziel się ze znajomymi:
The display of the products was implemented with the affiliate-toolkit plugin.