Wybieramy i porównujemy najlepsze produkty

Pralka ładowana od góry – porównanie 2022. Jak wybrać pralkę? Ranking pralek 2022

Zwycięzca
Electrolux EW8T3372P PerfectCare 800
Cena do jakości
Candy Smart Inverter CSTG 48TME/1-S
AEG LTX7C562P
AEG LTX8C373P
Electrolux EW6T4262IP PerfectCare 600
Whirlpool TDLR 6241BS PL/N
ProduktElectrolux EW8T3372P PerfectCaCandy Smart Inverter CSTG 48TMAEG LTX7C562PAEG LTX8C373PElectrolux EW6T4262IP PerfectCWhirlpool TDLR 6241BS PL/N
Klasa energetycznaD (wcześniej A+++)B (wczesniej A+++)E (wcześniej A+++)D (wcześniej A+++)E (wcześniej A+++)C (wcześniej A+++)
Koszt zużycia prądu na 100 cykli69 kWh = 42,78 zł55 kWh = 34,10 zł74 kWh = 45,88 zł69 kWh = 42,78 zł74 kWh = 45,88 zł55 kWh = 34,10 zł
Maksymalna prędkość wirowania1300 obr/min1400 obr/min1500 obr/min1300 obr/min1200 obr/min1200 obr/min
Pojemność7 kg8 kg6 kg7 kg6 kg6 kg
Wymiary (GxSxW)60 x 40 x 89 cm60 x 41 x 86 cm60 x 40 x 89 cm60 x 40 x 89 cm60 x 40 x 89 cm60 x 40 x 90 cm
Silnik inwerterowyYesYesYesYesYesYes
Poziom hałasu (Pranie/Wirowanie)49 dB / 79 dB52 dB / 79 dB47 dB / 77 dB49 dB / 79 dB51 dB / 77 dB53 dB / 79 dB
Klasa głośności wirowaniaCCCCCC
Zużycie wody na cykl45 l44 l43 l45 l43 l43 l
Roczne zużycie wody9990 l9850 l8990 l45 l9490 l8500 l
Klasa praniaAAAAAA
Klasa wirowaniaBABBBB
Zabezpieczenie przed zalaniemAqua Stopbrak danychAqua StopAqua Stopwewnętrznewewnętrzne
Opcja dołożenia praniaYesYesYesYesYesYes
Program bawełnaYesYesYesYesYesYes
Program delikatneYesYesYesYesYesYes
Pranie szybkie14 min14 min, 30 min, 44 min20 min20 min14 min30 min
Program wełnaYesYesYesYesYesYes
Program syntetykiYesYesYesYesYes
Program antyalergicznyNoYesYesYesYesNo
Automatyka wagowaYesYesYesYesYesYes
Możliwość skrócenia czasu praniaYesNoNoYesYes
Zabezpieczenie przed dziećmiYesYesNoNoNo
Opóźniony startYesYesYesYesYesYes
Regulacja temperaturyYesYesYesYesYesYes
Regulacja obrotówYesYesYesYesYesYes
Zaletyduża pojemność bębna , perforacja bębna dbająca o ubraniaduża pojemność, najwyższa klasa wirowania, wybór stopnia zbrudzenia, sterowanie smartphonem, wysoka klasa energetycznaprogram outdoor dla odzieży nieprzemakalnej, funkcja odświeżania parowego, pozycjonowanie będna przed otwarciemprogram do jedwabiu, program parowy, program do koców, duża pojemność bębnaprogram dla niemowlakówUtrzymuje pranie w świeżości po zakończeniu cyklu, Program kolorowe 15°, wyświetla pozostały czas prania
Sprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na Ceneo

Spis treści

Pralka - jak wybrać?

Pierwsza pralka powstała w drugiej połowie XIX wieku. Pomimo upływu czasu i postępu technologii pytanie, które zadają sobie osoby chcące zakupić to urządzenie, pozostało niezmienne: Jak dobrze wybrać pralkę?
Pierwszą istotną kwestią wartą omówienia jest ich podział.

Pralka - rodzaje i wymiary

Podział pralek jest ściśle powiązany z ich wymiarami i to od miejsca, którym dysponujemy zależeć będzie rodzaj kupowanej przez nas pralki.

 • pralka ładowana od przodu o standardowych wymiarach – to najpopularniejszy rodzaj pralki o głębokości powyżej 50 cm i pojemności od 7 kg wzwyż. Szerokość oscyluje około 60 cm, a wysokość to 80-90 cm.
 • pralka ładowana od przodu typu slim – o głębokości od 40 do 50 cm i pojemności od 6 do maksymalnie 8 kg. Szerokość oscyluje około 60 cm, a wysokość to 80-90 cm.
 • pralka ładowana od przodu typu SUPER slim – najmniejsza spośród urządzeń ładowanych od przodu, o głębokości do 40 cm i wsadzie do 6 kg. Szerokość oscyluje około 60 cm, a wysokość to również 80-90 cm.
wyświetlaj zawsze po wyszukiwaniu słów: "pralka", "pralki", "jaka pralka", "ranking pralka"
 • pralki do zabudowy – są to urządzenia, które można „ukryć” we wnętrzu mebli. Ich wymiary to przeważnie około 54 cm głębokości, 59,5 cm szerokości i 82 cm wysokości. Oczywiście wymiary poszczególnych modeli mogą się nieznacznie różnić. Pod względem funkcji pralki do zabudowy nie odbiegają od swoich standardowych wolnostojących odpowiedników lecz za pralkę do zabudowy o podobnych parametrach trzeba zapłacić więcej.
 • pralki ładowane od góry – gdy brakuje Ci miejsca w łazience, to warto wziąć pod uwagę właśnie ten rodzaj pralki, którego szerokość to prawie zawsze 40 cm, głębokość 60 cm i wysokość do 90 cm. Ze względu na kompaktowe wymiary pojemność tych urządzeń nie przekracza 8 kg, a standardem jest 6 i 7 kg.
 • pralki wirnikowe – typ, w którym w ruch nie jest wprowadzany bęben, lecz pranie i woda za pomocą wirnika. Urządzenia te to idealne rozwiązanie w przypadku braku kanalizacji i stałego podłączenia do wody. Dlatego też pralki wirnikowe świetnie nadają się na działkę, statek, czy też na jacht. Niewątpliwą zaletą jest ich niska cena i niezawodność.

Ładowność

Nie zawsze łatwo jest ocenić jaka wielkość wsadu będzie odpowiednia. Pomocna może być tutaj poniższa tabela.

Preferencje każdego z nas są inne i wielkość wsadu nie musi być ściśle powiązana z ilością domowników. Jeżeli pierzesz dużo, jak i większe rzeczy np.: koce oraz robisz to często, wybierz pralkę o większej pojemności.

Pojemność pralkiLiczba domowników
do 5 kgsingle i pary
6-7 kgrodziny 3-osobowe
7-8 kgrodziny 4-osobowe
powyżej 9kgrodziny 5-osobowe i większe

Rodzaj silnika

Najtrwalszymi silnikami stosowanymi obecnie w pralkach są silniki bezszczotkowe tzw. inwerterowe. Niektórzy producenci dają na nie nawet 10 lat gwarancji. Ich niebywałą zaletą jest nie tylko ich trwałość ale także cicha praca. Stosowanie silników inwerterowych pozwoliło uzyskać wyższą prędkość obrotów bębna, a co za tym idzie wyższą klasę wirowania.

Funkcje pralek

Automatyka wagowa

System, w którym ubranie jest ważone po to, aby dostosować do jego ilości czas prania i ilość wody. Dzięki automatyce wagowej oszczędzisz nie tylko na wodzie i prądzie, ale także na zużyciu samego urządzenia.

Opóźniony start

Rozróżniamy dwa rodzaje funkcji opóźnionego startu tzw. pranie „gotowe za”, a także „wystartuj za”. W pierwszym przypadku pralka wystartuje odpowiednio wcześniej, aby zakończyć pranie w czasie, który ustawimy. W drugim przypadku musimy bardziej pogłówkować, gdyż pralka włączy się za tyle godzin, ile ustawimy na wyświetlaczu. Czas zakończenia będzie zależny od długości danego programu.

Regulacja temperatury

Daje możliwość zmiany temperatury standardowo przypisanej do danego programu np. wybierasz program „delikatne” i możesz zmienić temperaturę ze standardowych 40 na 30 stopni C.

Regulacja obrotów

Funkcja analogiczna do regulacji temperatury z tym, że regulowana jest ilość obrotów.

Skrócenie czasu prania

Dzięki tej funkcji możesz skrócić (kosztem zwiększonego zapotrzebowania na prąd i wodę) czas w którym pralka wypierze Twoje ubranie. Niektóre urządzenia potrafią skrócić programy 2,5 – 3 godzinne do nawet 1 godziny.

Opcja dołożenia prania

Idealne rozwiązanie dla zapominalskich . Producenci oferują tutaj 2 opcje – możliwość dołożenia prania poprzez specjalne mniejsze drzwiczki bądź poprzez standardowe drzwi pralki. Pierwsze rozwiązanie (tzw. add wasch) jest powszechnie spotykane w pralkach od Samsunga.

Blokada panelu sterowania – inaczej blokada rodzicielska, czyli dzięki wciśnięciu kombinacji przycisków blokuje się panel sterowania uniemożliwiający dzieciom zmianę ustawień pralki. 

Zabezpieczenie przed zalaniem

1. Aqua Stop – odcinanie dopływu wody na wężu podłączeniowym pralki.
2. Wewnętrzne – wewnątrz urządzenia za pomocą wbudowanego pływaka.
Oczywiście możemy posiadać model z zabezpieczeniem wewnętrznym dodatkowo wyposażonym w wąż typu Aqua Stop. 

Pozycjonowanie bębna do otwarcia (pralki ładowane od góry) – dotyczy pralek ładowanych od góry, które wyposażone w powyższy system automatycznie pozycjonują bęben drzwiczkami ku górze, co ułatwia wyjęcie prania bez ręcznego „przekręcania” bębna.

 

Jakie programy są mi potrzebne?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto zastanowić się jakiego rodzaju ubrania piorę i z jakiego materiału są one wykonane. W przeważającej większości przypadków wręcz obowiązkowe będą następujące programy:

 • bawełna
 • delikatne
 • syntetyki
 • wełna
 • program szybki

 

Oczywiście nie są to jedyne programy, które mogą okazać się niezbędne w użytkowaniu pralki, bo np. dla alergików warty uwagi będzie program „antyalergiczny”, dla osób piorących dużo koców – program „koce” itd. Nie sposób oczywiście wymienić wszystkich, dlatego przy wyborze danego urządzenia warto wziąć pod uwagę indywidualne preferencje, nie tylko te teraźniejsze, ale również przyszłe, gdyż zakup pralki to zazwyczaj zakup na wiele lat.

Kierunek otwierania drzwiczek

O ile w pralkach ładowanych od góry, kierunek otwierania drzwiczek jest oczywisty, o tyle w pralkach ładowanych od frontu występują dwie możliwości: na lewo (najpopularniejsze) oraz na prawo (niestety rzadko spotykane).

Głośność

Rozróżniamy dwie podstawowe fazy: głośność podczas wirowania i głośność podczas prania. Hałas podczas wirowania w dobrej klasie pralki nie powinien przekraczać 80 dB, natomiast w czasie prania 60 dB. Aby przybliżyć temat, co oznacza „głośno”, a co „cicho” to wspomnimy, że szept jest hałasem w wysokości 30 dB, zwykła rozmowa to już 50 dB, a odgłos kosiarki do koszenia trawy to około 80 dB. Niektóre modele pralek oferują funkcję prania nocnego, w której sprzęt emituje mniejsze wartości dźwięku niż przy standardowym praniu.

Koszty użytkowania

Zużycie wody i prądu w pralkach w tym samym segmencie jest do siebie zbliżone. Od 2021 roku obowiązują nowe klasy energetyczne dla wybranych produktów, do których zaliczają się pralki.
Klasa energetyczna mówi o tym, ile energii elektrycznej zużywa dane urządzenie. Skala jest następująca: od A (najwyższa) do G (najniższa). Im wyższa klasa tym niższy koszt użytkowania. W nowej nomenklaturze zrezygnowano z plusów stojących przy klasie A. Dla przykładu dawna klasa A+++ pralki odpowiada obecnej klasie C. W specyfikacji technicznej możemy łatwo sprawdzić jaką klasę posiada dana pralka i ile kW prądu zużywa. Nowością, którą możesz znaleźć na nowej etykiecie energetycznej jest dodatkowa skala (od A do D) głośności urządzenia. Pralka, która emituje 78 dB hałasu posiada klasę głośności C.  Informacja o zużyciu wody na cykl jak i w skali roku (220 cykli) oraz roczne zużycie prądu znajduje się każdorazowo w karcie produktu.

Filtr wody i środki zmiękczające wodę

Tego nie powiedzą Ci w sklepie. Ciekawe dlaczego? W końcu psująca się pralka jest okazją do zarobku dla producentów i sprzedawców sprzętu AGD. Niestety czasy, kiedy kupowało się pralkę na 20 lat bezpowrotnie minęły i często musimy sami zadbać o to, aby zakupiony sprzęt służył nam jak najdłużej.
Piorąc w wyższych temperaturach narażasz pralkę na odkładanie się w jej wnętrzu kamienia, który osadza się na wrażliwych częściach urządzenia np. na grzałce. Aby uniknąć tego problemu polecamy stosowanie filtrów, montowanych bezpośrednio na przyłączeniu wody do pralki, lub dobrej klasy środków „zmiękczających” wodę. W zależności od producenta i zastosowanego wsadu – filtr wymieniamy co 6 lub co 12 miesięcy, a jego koszt to wydatek rzędu 20-50 zł.

Pralki na Ceneo
Podobało Ci się?
5/5
Podziel się ze znajomymi:
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin