ŻELAZKO PAROWE. Jakie żelazko kupić?

Zwycięzca
PHILIPS Azur GC4909/60
TEFAL Ultragliss Plus FV6840
Tefal Turbo Pro FV5648
Philips Azur GC4537/70
Cena do jakości
Russell Hobbs 20630-56
ModelPHILIPS Azur GC4909/60TEFAL Ultragliss Plus FV6840Tefal Turbo Pro FV5648Philips Azur GC4537/70Russell Hobbs 20630-56
Moc3000W2800W2600 W2400W3100 W
Stała dystrybucja pary0-55 g/min0-55 g/min50 g/min45 g/min45 g/min
Silne uderzenie pary250 g/min260 g/min220 g/min200 g/min210 g/min
Pionowy wyrzut paryYesYesYesYesYes
Poślizg stopy żelazkaSteamGlide EliteDurilium AirGlideDurilium AirGlide AutocleanSteamGlide, ceramicznaceramiczna
System antywapiennyYesYesYesYesYes
SamooczyszczanieYesYesYesYesYes
Blokada kapaniaYesYesYesYesYes
SpryskiwaczYesYesYesYesYes
Automatyczne wyłączenieYesYesYesNoYes
Automatyczny dobór temperaturyYesNoNoNoNo
Długość przewodu3m2m2m2m3m
Pojemność zbiornika na wodę300ml270ml300ml300ml350ml
Sprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na Ceneo
Last updated on 31 lipca 2022 at 02:46 - Image source: Amazon Affiliate Program. All statements without guarantee.

Żelazko parowe - jaka moc?

To, jaka moc będzie nam potrzebna zależy od tego jak dużo i jak często prasujemy. Jeśli mamy dużo ubrań do prasowania i zależy nam na czasie, najlepiej wybrać żelazko z większą mocą. Pamiętać należy, że przy długim prasowaniu żelazko z zbyt dużą mocą będzie pobierać więcej energii. Wystarczające będzie w takim przypadku żelazko o mocy 2200-2600W. Do małej ilości prasowania sprawdzi się 1500-2000W. Wysoka moc żelazka nie oznacza, że będzie ono mogło się nagrzać do wyższej temperatury niż żelazko z niższą mocą.

Najważniejsze funkcje

Pionowy wyrzut pary

Funkcja, dzięki której wyprasujemy ubrania wiszące np. na wieszakach. Najlepiej sprawdza się przy delikatnych tkaninach. Przydatna także do odświeżenia ubrań.

Blokada kapania

Kiedy temperatura wody spada, z kanalików parowych wydostaje się woda. Funkcja blokady kapania zabezpiecza przed wylewaniem się wody, gdy jest ono postawione poziomo. Dzięki temu, ubrania nie będą miały mokrych plam.

Automatyczne wyłączenie 

Czasy, gdy wracało się do domu, bo nie pamiętało się o wyłączeniu żelazka można uznać za przeszłość. Żelazko z funkcją automatycznego wyłączania się jest z pewnością dużą zaletą dla zapominalskich. Nawet, gdy zostawimy poziomo żelazko na desce, to wyłączy się ono, gdy nie zarejestruje żadnego ruchu.

Mimo wszystko, nie polecamy zapominać za każdym razem, w końcu nawet najlepszy sprzęt może czasem zawieść.

System antywapienny

Dobrej jakości żelazka posiadają taką funkcję. Najlepszym rozwiązaniem jest, gdy wraz z systemem antywapiennym żelazko posiada także system samooczyszczający. Dzięki tej funkcji unikniemy zatkania kanalików parowych i uszkodzenia żelazka, a także nie będziemy brudzić ubrań drobinkami kamienia.

Stopy żelazka

Szafirowa

Obecnie najlepsza jakościowo stopa. Odporna na zarysowania, możemy prasować ubrania z guzikami i metalowymi elementami.

Ceramiczna

Jest to natomiast najpopularniejsza stopa, ze względu na dobrą jakość i cenę produkcji. Również jest to stopa odporna na zarysowania. Żelazkiem ze stopą ceramiczną można prasować ubrania z guzikami i zamkami. Ma dobry poślizg. Jedyną wadą stopy ceramicznej może być czyszczenie. Nadaje się do prasowania materiałów o różnej fakturze.

Stopa aluminiowa i stalowa

Odchodzi się już od tego rodzaju stóp. Stopa stalowa szybko się nagrzewa, ma dobry poślizg i efektywnie prasuje, jednak jest bardzo podatna na zarysowania. Nie jest też polecana do bardzo delikatnych materiałów, ponieważ może je przypalić. Nie są rekomendowane ze względu na przywieranie do materiałów.

Teflonowa

Żelazko z powłoką teflonową bardzo łatwo prasuje, nie pozostawia efektu świecenia. Wadą jest podatność na zarysowania, z tego względu powinno się go używać delikatnie i przechowywać w odpowiednich warunkach.

Waga żelazka

Pierwsza myśl jest taka, aby nie było ciężkie i żeby ręka się nie męczyła. Jednak zbyt lekkie żelazko będzie powodowało, że będziemy musieli je mocniej dociskać. W generatorach pary ten problem nie istnieje ze względu na większą ilość pary. Jednak przy zwykłym żelazku sama para niekoniecznie wystarcza.

Podziel się ze znajomymi:

The display of the products was implemented with the affiliate-toolkit plugin.