Jak wybrać lodówkę? Na co zwrócić uwagę? Porównanie

Jak wybrać lodówkę?  Lodówki z zamrażarką na dole są najpopularniejsze. Poniżej znajdziesz porównanie najlepszych lodówek z zamrażarką na dole.

Zwycięzca
LG GBB92MCACP
Cena do jakości
Samsung RB29FERNDSS
Bestseller
LG GBB72MCDFN
Siemens KG49NAXDP
Samsung RB38T635ES9
LG GBB61BLHMN
Bosch KGN36MLET
Haier A3FE737CMJ
WHIRLPOOL W7 921O OX H
ModelLG GBB92MCACPSamsung RB29FERNDSSLG GBB72MCDFNSiemens KG49NAXDPSamsung RB38T635ES9LG GBB61BLHMNBosch KGN36MLETHaier A3FE737CMJWHIRLPOOL W7 921O OX H
Rodzajz zamrażarką na dolez zamrażarką na dolez zamrażarką na dolez zamrażarką na dolez zamrażarką na dolez zamrażarką na dolez zamrażarką na dolez zamrażarką na dolez zamrażarką na dole
Klasa energetycznaCF (wczesniej A++)DDEF (wczesniej A++)F (wczesniej A++)F (wczesniej A++)F (wczesniej A++)
Roczne zużycie energii172 kWh = 106,64 zł311 kWh = 189,71 zł193 kWh = 117,73 zł/rok207 kWh = 126,27 zł264 kWh = 163,68 zł rocznie253 kWh = 156,86 zł260 kWh = 158,60 zł273 kWh = 166,53 zł281 kWh = 171,41 zł
Pojemność chłodziarki277 l213 l277 l330 l272 l234 l237 l257 l265 l
Pojemność zamrażarki107 l108 l107 l108 l114 l107 l87 l97 l104 l
Wymiary (wys. x szer. x gł.)203 x 59,5 x 67,5 cm178 x 59,5 x 66,8 cm203 x 59,5 x 67,5 cm203 x 70 x 67 cm203 x 59,5 x 65,8 cm186 x 59,5 x 67,5 cm186 x 60 x 66 cm200,5 x 59,5 x 67,5 cm201 x 59,6 x 67,7 cm
Poziom hałasu w dB35 dB37 dB36 dB38 dB35 dB36 dB39 dB40 dB40 dB
klasa emisji hałasuBCCCBCCCC
Bezszronowa (No Frost)YesYesYesYesYesYesYesYesYes
Komora świeżościYesYesYesYesYesYesYesYesYes
Zmiana kierunku otwierania drzwiYesYesYesYesYesYesYesYes
Oświetlenie LED w chłodziarceYesYesYesYesYesYesYesYesYes
Zdolność zamrażania10 kg/24 h12 kg/24 h10 kg/24 h12 kg/24 h8 kg/24h8 kg/24h10 kg/24 h12 kg/24 h10 kg / 24 h
Klasa zamrażarki************************************
Funkcja szybkiego zamrażaniaYesYesYesYesYesYesYesYesYes
Kopresor inwerterowyYesYesYesNoYesYesYesYesYes
Ilość termostatów2222brak danych2231
Alarm (wskaźnik) niedomnkiętych drzwiYesYesYesYesYesYesYesYesYes
dodatkowa gwarancja10 lat na kompresor10 lat na kompresorTak 10 lat na kompresorbrak10 lat na kompresor10 lat na kompresornie12 lat na kompresor15 lat na kompresor
Zaletyszuflada Fresh Balancer, system równomiernego chłodzenia, cicha, diagnostyka i sterowanie smartphonem, funkcja eco, półka na wino, składana półka, blokada panelu sterowaniaszuflada z niezależną regulacją temperatury, półka na wino, wysuwana półkacicha, możliwość zdalnego sterowania Smart ThinQ (Wi-Fi), możliwość niezależnego ustawienia wilgotności w komorze świeżości, blokada panelu sterowania, diagnostyka smartphonemfunkcja szybkiego chłodzenia, wysuwane półki, półka na butelki/wino, sterowanie smartphonemdystrybutor na wodę (zbiornik), technologia SpaceMax, półka na wino, szuflada z regulowaną wilgotnością, funckja szybkiego chłodzeniadiagnostyka i sterowanie smartphonem, blokada panelu sterowania, funkcja szybkiego chłodzeniaregulacja wilgotności w komorze świezości, dwa niezalezne obiegi chłodzenia, wysuwana półkawygodny system szuflad zamrażarki, dokładna regulacja temperatury w chłodziarce, technologia ABTpojemna chłodziarka, powłoka przed śladom palców
Sprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na Ceneo
Last updated on 31 lipca 2022 at 02:46 - Image source: Amazon Affiliate Program. All statements without guarantee.

Jest to wpis reklamowy z racji użycia linków afiliacyjnych. Dobór produktów do porównania nie jest sponsorowany.

Spis treści:

Jak wybrać lodówkę? Na co zwrócić uwagę?

Odpowiedź na pytanie jak wybrać lodówkę w tak bogatej ofercie producentów jest nie lada wyzwaniem. Na wielu stronach można znaleźć sponsorowane artykuły, które niekoniecznie polecają sprzęt warty swoich pieniędzy. Poniżej wskazówki, którymi możesz się kierować wybierając dobry sprzęt.

Na co zwrócić uwagę i czym się kierować kupując lodówkę?  

Na początku warto się zastanowić jaki rodzaj lodówki potrzebujesz, gdyż każdy z nich posiada inne parametry, które są zazwyczaj decydujące przy zakupie urządzenia.  

 

 

jak wybrać lodówkę
Jak wybrać lodówkę?

Jaką lodówkę potrzebujesz? Rodzaje lodówek

1. Lodówka z zamrażarką na dole

To najpopularniejszy rodzaj lodówki. Lodówka z zamrażarką na dole charakteryzuje się dużą pojemnością i wygodą użytkowania, ze względu na korzystne położenie chłodziarki, które umożliwia jej otwarcie bez schylania się. Jej wymiary są zazwyczaj nieco większe niż lodówek z zamrażarką na górze. Posiadają przeważnie grubszą izolację termiczną niż lodówki do zabudowy, co wpływa na zmniejszenie poboru prądu.

2. Lodówka z zamrażarką na górze

W tych modelach zamrażarka posiada przeważnie mniejszą pojemność niż w modelach z zamrażarką na dole. Otrzymujemy w zamian za to dodatkową przestrzeń w dolnej części chłodziarki. Lodówka z zamrażarką na górze jest mniejsza, a co za tym idzie, tańsza w zakupie. Dodatkową korzyścią jest również mniejsze zużycie energii w porównaniu z innymi wariantami.

W przeważającej większości nie posiadają one funkcji No Frost.

3. Lodówka jednodrzwiowa z zamrażarką wewnątrz

Występują w szerokim zakresie wysokości – od niskich około 50 cm do nawet 200 cm. Lodówka jednodrzwiona z zamrażarką wewnątrz idealnie nadaje się do małych kuchni, czy też na działkę ale nie tylko. Jeżeli nie robisz dużo zapasów to warto wziąć ten rodzaj lodówki pod uwagę.

4. Lodówka do zabudowy

Niegdyś lodówki do zabudowy produkowane były w jednym standardowym wymiarze, obecnie nie jest to już regułą. Większość z nich to modele dwudrzwiowe z zamrażarką na dole. Pod względem technicznym nie różnią się one od pozostałych rodzajów lodówek, a więc mamy szeroki wybór interesującego nas modelu. Posiadają one możliwość montażu frontu meblowego. Według opinii użytkowników, front montowany bezpośrednio na drzwiach jest trwalszy niż montowany na suwnicy. Bardzo ważną kwestią bezawaryjnego funkcjonowania lodówki do zabudowy jest zakupienie mebli, które umożliwiają prawidłową jej wentylację. W tej kategorii znajdziemy również modele do zabudowy typu French-door i Side by side. Ze względu na swoją specyfikę są to lodówki nieco droższe od swoich wolnostojących odpowiedników.

5. Lodówka dwudrzwiowa (Side by side)

Lodówka dwudrzwiowa charakteryzuje się posiadaniem dużej pojemności chłodziarki, jak i zamrażarki. 

Są to modele, w których chłodziarka znajduje się po jednej (prawej), a zamrażarka po drugiej (lewej) stronie. Zamrażarka jest zazwyczaj węższa niż chłodziarka. Ze względu na swoje wymiary koszt użytkowania i zakupu jest większy. Przydatnym rozwiązaniem może być możliwość posiadania wbudowanego dyspensera wody i kostkarki do lodu. Te dodatkowe funkcje wymagają dostępu do wody w formie pojemnika na wodę lub bezpośredniego podłączenia do instalacji wodnej. W drugim przypadku trzeba wziąć pod uwagę konieczność posiadania dodatkowego punktu przyłączeniowego, a także wymianę filtrów (co 6 miesięcy), co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Jeżeli jesteś zainteresowana/-y lodówką Side by sie, to sprawdź nasze najnowsze porównanie:  Lodówka Side by Side – jaką wybrać? Porównanie

6. Lodówka French Door z szufladami

Jest to z pewnością alternatywa dla modeli Side by side. W górnej części „za drzwiczkami French-door” kryje się chłodziarka, w dolnej zamrażarka. Z ergonomicznego punktu widzenia taka budowa lodówki jest zaletą, gdyż zazwyczaj częściej zaglądamy do chłodziarki niż do zamrażalnika. Atutem może być również szeroka chłodziarka, która daje przestrzeń dla potraw w dużych naczyniach, bądź na szerokich blachach. Minusem jednak może być budowa zamrażarki, która jest przeważnie jedną ogromną szufladą. Oczywiście nie bez znaczenia jest rodzaj zamrażanych produktów i nie dla każdego takie rozwiązanie musi oznaczać wadę, lecz w domowym użytkowaniu wygodniejsze jest posiadanie w zamrażarce oddzielnych komór czy szuflad dla różnych produktów.
W tej kategorii znajdziemy również lodówki posiadające dodatkową szufladę, umiejscowioną nad zamrażarką, która pełni funkcję komory zero.
Dla osób, które pragną korzystać z wygody użytkowania szerokiej chłodziarki typu French-door, a zarazem cieszyć się w pełni funkcjonalnością zamrażarki, mogą rozważyć lodówki typu French-door czterodrzwiowe (Multidoor).

7. Lodówka French-door czterodrzwiowa (Multidoor)

Często w języku potocznym nazywane również Multidoor. Lodówka Multidoor posiadaja jedną parę drzwi dla chłodziarki (w górnej części), oraz zamiast szuflady parę drzwiczek dla zamrażarki (w dolnej części). Dodatkowo często spotykanym rozwiązaniem jest możliwość zmiany funkcji prawej strony zamrażarki na funkcję komory zero. Bardzo praktyczny i jeden z najbardziej cenionych przez użytkowników rodzaj lodówki.

Pierwszy element tego jak wybrać lodówkę odhaczony. Skoro już wiesz jaki rodzaj lodówki będzie dla Ciebie, sprawdźmy na co jeszcze zwrócić uwagę kupując lodówkę.Side by sidee

 

Jak wybrać lodówkę w zależności od jej pojemności?

Jednym z podstawowych kryteriów wyboru odpowiedniej lodówki jest jej pojemność. Kupując lodówkę możesz kierować się następującymi wskazówkami:

  1. Dla singli wystarczające będzie 100 litrów pojemności. 
  2. Na każdą następną osobę przypada kolejne 40-50 litrów.
  3. Dla 4-osobowej rodziny spokojnie wystarczy 200-220 litrów.

Oczywiście kwestia pojemności jest indywidualną sprawą, zależną od częstotliwości robienia zakupów, upodobań kulinarnych, a także wielkości kuchni.

Czy funkcje lodówki mają wpływ na to jak wybrać lodówkę?

To czy poszczególne funkcje urządzenia mają wpły na to jak wybrać lodówkę zależy przede wszystkim od tego na czym najbardziej Ci zależy. Poniżej opisujemy najważniejsze z nich:
 
  • No Frost

Jest to system sterowania wilgotnością i temperaturą, dzięki któremu na wewnętrznych ściankach urządzenia nie zbiera się szron, co eliminuje konieczność czasochłonnego odmrażania lodówki. Brak szronu zmniejsza również koszty użytkowania. Cały proces polega na systemie cyrkulacji powietrza, który zapobiega wzrostowi wilgoci kierując ciepłe, a zarazem wilgotne powietrze do wbudowanego skraplacza.

W zależności od modelu urządzenia rozróżniamy następujące rodzaje systemu No Frost:

pełny (Full) No Frost: system jest realizowany zarówno w zamrażarce jak i w chłodziarce,

niepełny (Semi) No Frost: system realizowany tylko w zamrażarce,

wolny (Low) Frost: zastosowanie grubszej izolacji urządzenia, jak i gładkich ścianek umożliwiających odpływ skroplonej wody bez dodatkowych wentylatorów.

Wadą systemów No Frost jest wysuszanie potraw – stąd konieczność stosowania w lodówkach komór świeżości i komór zero.

 

  • Komora zero

Jest przeznaczona dla produktów o krótszym terminie przydatności i nie tylko. Idealna dla ryb, wędlin, świeżego mięsa, warzyw i owoców, które w komorze zero dłużej zachowają swoją „świeżość”, smak i zapach.
Występują komory zero z dużą wilgotnością, które przeznaczone są dla warzyw i owoców, a także komory z małą wilgotnością przeznaczone dla mięs, ryb i produktów mlecznych. Znajdziemy również warianty z regulowaną wilgotnością powietrza.

Przed zakupem warto zajrzeć do karty produktu i dowiedzieć się czy i ewentualnie jaką komorę oferuje dany model. Komory zero o zwiększonej wilgotności są szczególnie przydatne w lodówkach z systemem No Frost, który wysusza powietrze wewnątrz urządzenia.

 

  • Termostat

Jest to urządzenie, które ma za zadanie utrzymywanie temperatury w lodówce bądź zamrażarce na określonym poziomie.

Przy wyborze lodówki istotna jest ich ilość:

– 1 termostat – sterujący temperaturą w chłodziarce. W tym przypadku temperatura w zamrażarce jest z góry ustalona i nie ma możliwości zmiany,

– 2 termostaty – przy czym jeden steruje temperaturą w chłodziarce, drugi natomiast w zamrażarce,

– 3 bądź więcej – z czego dwa pierwsze działają jak wyżej, a pozostałe sterują dodatkowymi strefami w chłodziarce np. temperaturą w komorze zero.

 

  • Funkcja szybkiego mrożenia

Pomaga zamrozić produkty w krótszym czasie zwiększając moc zamrażania. Wkładając produkty do zamrażalnika podnosimy jego temperaturę, co może mieć niekorzystny wpływ (rozmrażać) produkty już w niej będące, zwłaszcza przy wkładaniu na raz dużej ilości żywności do zamrożenia.

– mechaniczne – za pomocą pokrętła, obecnie coraz rzadziej stosowane. Ten typ sterowania najczęściej występuje w lodówkach z jednym termostatem. Ustawiana jest moc chłodzenia (zazwyczaj w skali 1 – 5), a nie konkretna temperatura.

– elektroniczne – powszechnie stosowane w nowszych modelach, pozwala na ustawienie zadanej temperatury w lodówce. W zależności od ilości posiadanych termostatów można ustawiać temperaturę w chłodziarce, zamrażarce i w komorach zero.

Jak wybrać lodówkę w zależności od rodzaju agregatu?

Agregat to Inaczej kompresor. Wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje agregatu:

1. Inwerterowe – obecnie najczęściej stosowany. Jest cichy i praktycznie bezawaryjny lecz posiadający elektronikę, która nie jest już tak żywotna jak sam agregat i szybciej niż on sam, może ulec awarii.
2. Liniowe – kompresowy z bezpośrednim napędem, o bardzo trwałej konstrukcji, najcichsze wśród dostępnych na rynku kompresorów,
3. Tłokowe – coraz rzadziej stosowane, ze względu na słabszą trwałość i stosunkowo wysoką głośność pracy.

Głośność pracy - czy ma znaczenie?

Czy jest w ogóle istotna? To czy głośność pracy ma wpływ na to jak wybrać lodówkę zależy przede wszystkim od Twojej indywidualnej wrażliwości na hałas, a także miejsca, w którym postawisz swoje urządzenie.

W oddzielnej kuchni, hałas z lodówki będzie miał mniejsze znaczenie, niż w kuchni z połączonym salonem. W ofercie znajdziemy urządzenia emitujące od około 35 do 45 dB. Jak ocenić ile dB to głośno a ile to cicho, kiedy oglądając lodówkę w sklepie, nie jesteśmy w stanie jej usłyszeć ze względu na wszechobecny hałas? Pomocny będzie przykład, gdzie szept to hałas w wysokości 30 dB, zwykła rozmowa to już 50 dB, a odgłos kosiarki do trawy to około 80 dB. Badania pokazują, że ciągły hałas powyżej 40 dB jest uciążliwy. Stąd za ciche modele możemy przyjąć, te które posiadają 38 i mniej dB. Należy tutaj dodać, że producenci nie podają głośności systemu rozmrażania No Frost, który jest wyraźnie słyszalny i może przypominać stuk bądź trzask. Jest to jednak hałas pomijalny, gdyż występuje on rzadko w dość krótkim czasie.

Jak wybrać lodówkę kierując się klasą energetyczną?

 Od 2021 roku obowiązują nowe klasy energetyczne dla wybranych produktów, do których zaliczają się lodówki.
Klasa energetyczna mówi o tym, ile energii elektrycznej zużywa dane urządzenie. Skala jest następująca: od A (najwyższa) do G (najniższa). Im wyższa klasa tym niższy koszt użytkowania. W nowej nomenklaturze zrezygnowano z plusów stojących przy klasie A. Dla przykładu dawna klasa A+ lodówki odpowiada obecnej klasie F. W specyfikacji technicznej możemy łatwo sprawdzić jaką klasę posiada dana lodówka i ile kW prądu zużywa. Nowością, którą możesz znaleźć na nowej etykiecie energetycznej jest dodatkowa skala (od A do D) głośności urządzenia. Lodówka, która emituje 39 dB hałasu posiada klasę głośności C. 

Jak wybrać lodówkę kierując się klasą zamrażarki?

Klasa zamrażarki wskazuje na temperaturę panującą w zamrażarce. Oznaczana jest liczbą gwiazdek (*) od jednej do czterech, gdzie:

* oznacza – 6°C (dla krótkotrwałego przechowywania produktów),
** oznacza – 12°C (dla produktów przechowywanych do koło 7 dni),
*** oznacza – 18°C (dla produktów przechowywanych do 12 miesięcy w zależności od ich rodzaju),
**** oznacza chłodzenie poniżej 18°C (dla produktów przechowywanych powyżej 12 miesięcy w zależności od ich rodzaju).

 

Zdolność zamrażania wyrażona w kg/24 h

Informuje nas o liczbie kilogramów żywności, które zamrażarka jest w stanie zamrozić w ciągu 24 godzin. Jeżeli dużo „mrozisz”, to wybierz lodówkę ze zdolnością mrożenia na poziomie od 10 kg/24 godziny. Niektóre modele lodówek posiadają dodatkową funkcję szybkiego zamrażania np. Superfreeze, która załącza pełną moc mrożenia, przyspieszając zamrażanie produktów.

To jak wybrać dobrą lodówkę już wiesz. Jest jeszcze jednak jeden parametr, który również jest brany pod uwagę przy zakupie. A mianowicie wygląd.  

Wygląd

W stylu retro, kolorowa czy klasyczna? Przy wyborze niestandardowego modelu warto wziąć pod uwagę wyposażenie i wygląd kuchni, w którą dana lodówka będzie miała się wkomponować. O ile przy wyborze urządzenia do zabudowy nie będzie to większym problemem, o tyle wybór odpowiedniej lodówki wolnostojącej, może okazać się nie lada wyzwaniem. Na szczęście producenci oferują szerokie spektrum design, które pozwoli Ci wybrać to, czego potrzebujesz i co podoba Ci się najbardziej.

Podziel się ze znajomymi:
The display of the products was implemented with the affiliate-toolkit plugin.