Odkurzacz bezworkowy, jaki wybrać? Porównanie odkurzaczy

Zobacz porównanie odkurzaczy bezworkowych w poniższej tabelce.

Zwycięzca
Odkurzacz bezworkowy Bosch BGS7SIL64
Bestseller
Odkurzacz bezworkowy Philips PowerPro Expert FC9743/09
Cena do jakości
Odkurzacz bezworkowy Karcher VC 3 1.198-125.0
Odkurzacz bezworkowy Miele Blizzard CX1 Comfort EcoLine - SKMP3
Odkurzacz bezworkowy Philips PowerPro Compact FC9331/09
Odkurzacz bezworkowy Miele Blizzard CX1 Parquet PowerLine - SKCF3
Odkurzacz bezworkowy Dyson Big Ball Multi Floor 2
ModelOdkurzacz bezworkowy Bosch BGSOdkurzacz bezworkowy Philips POdkurzacz bezworkowy Karcher VOdkurzacz bezworkowy Miele BliOdkurzacz bezworkowy Philips POdkurzacz bezworkowy Miele BliOdkurzacz bezworkowy Dyson Big
Typbezworkowybezworkowybezworkowybezworkowybezworkowybezworkowybezworkowy
Klasy energetycznaAA+ACACA
Klasa odkurzania na powierzchniach twardychAAAAAAB
Klasa odkurzania na dywanachBCDBCBC
Klasa reemisji kurzuAAAAAAA
Moc800 W900 W700 W550 W900 W890 W600 W
Zasięg11 m10 m7,5 m11 m9 m11 m8 m
Dł. Kablabrak danych7 m5 m7,5 m6 m7,5 m6,6 m
Rodzaj filtraantyalergiczny HEPA 13antyalergiczny HEPA 13antyalergiczny HEPA 12antyalergiczny HEPAantyalergiczny HEPA 13antyalergiczny HEPAantyalergiczny HEPA
Pojemność zbiornika3 l2 l0,9 l2 l1,5 l2 l0,8 l
Waga8,6 kg5,5 kg4,4 kg8,61 kg4,5 kg8,71 kg8,6 kg
Głośność64 dB67-75 dB76 dB76 dB76 dB76 dB69,5 dB
Sterowanie w rączceNoNoNoYesNoNoYes
Regulacja mocyYesYesYesYesNoYesNo
Parkowanie pionoweYesYesNoYesYesYesNo
Parkowanie poziomeYesYesYesYesYesYesYes
Ilość nasadek w zestawie66 (w tym jedna zintegrowana z rączką)w wersji 3 i 5 - częściowej5 (w tym jedna zintegrowana z rączką)4 (w tym jedna zintegrowana z rączką)5 (w tym jedna zintegrowana z rączką)3
Zalety10 lat gwarancji na silnik, bardzo cichy, system samooczyszczenia filtra, czujnik wymiany filtra, pojemny zbiornikwysoka moc ssania i skuteczność, zmywalny filtr silnika, małe nasadki schowane w urządzeniu, 5 lat gwarancji na silnik po rejestracji produktu na stronie producentazmywalny filtr, łatwość opróżniania pojemnika, możliwość dokupienia zestawu szczotek w rozsądnej cenie, minusem krótki przewódwysoka klasa odkurzania dywanów, higieniczne opróżnianie pojemnika od dołu, małe nasadki schowane w urządzeniukompaktowe wymiary, zmywalny filtr silnika, mała nasadka przyczepiana do rury, 5 lat gwarancji na silnik po rejestracji produktu na stronie producentawysoka klasa odkurzania dywanów, higieniczne opróżnianie pojemnika od dołu, małe nasadki schowane w urządzeniupo przewróceniu wraca do pozycji stojącej, obracający uchwyt 360 °, brak konieczności wymiany filtra
Sprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na Ceneo
Last updated on 31 lipca 2022 at 02:46 - Image source: Amazon Affiliate Program. All statements without guarantee.

Spis treści:

Jak wybrać odkurzacz bezworkowy?

To, że odkurzacz jest szczególnie ważnym elementem wyposażenia dla alergików, jest jasne. W końcu pierwszy przenośny odkurzacz wymyślił właśnie nie kto inny, jak alergik. Dla każdego z nas odpowiedni wybór odkurzacza ma nie bagatele znaczenie.
To jak wybrać dobry odkurzacz bezworkowy opiszemy w poniższym artykule.

Jak działa odkurzacz bezworkowy?

Odkurzacz bezworkowy (cyklonowy) wciąga powietrze wraz z zanieczyszczeniami, które jest wprowadzane w ruch wirowy w specjalnym pojemniku. Następnie siła odśrodkowa sprawia, że cięższe niż powietrze cząstki zanieczyszczeń oddzielają się od lżejszego powietrza. Tak zebrany „brud” zbiera się na dnie pojemnika. W uproszczeniu można to zobrazować przykładem karuzeli bez zabezpieczeń, gdzie przy pewnej prędkości obrotu po prostu byśmy wypadli – tak właśnie kurz oddziela się od powietrza. A więc zasada działania jest bardzo prosta, a jej skuteczność w dobrych odkurzaczach bezworkowych znakomita!

Odkurzacz bezworkowy czy workowy? Zalety i wady.

Poniżej zalety i wady jakie posiada odkurzacz bezworkowy:

ZaletyWady
Niższe koszty użytkowania ze względu na brak konieczności wymiany workówNarażenie na kontakt z zanieczyszczeniami podczas opróżniania pojemnika
Łatwość w wyciąganiu cennych rzeczy z pojemnika, które zostały wciągnięte Większa częstotliwość opróżniania pojemnika w porównaniu z częstotliwością wymiany worków
Brak spadków mocy w miarę napełniania się pojemnika na kurzKonieczność okresowego czyszczenia pojemnika na kurz

A więc czy lepiej kupić odkurzacz bezworkowy czy workowy?

Odpowiedź brzmi:  obydwa są równie dobre, zarówno odkurzacz bezworkowy jak i workowy, a to jaki wybierzesz zależy od Twoich odobistych preferencji. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Ci dokonać odpowiedniego wyboru. 

Jeżeli odkurzacz bezworkowy nie jest dla Ciebie to sprawdź nasze porównanie odkurzaczy workowych: Najlepsze odkurzacze workowe – porównanie 2022. Jaki odkurzacz workowy wybrać?

Rewolucja „odkurzaczowa”. Czy dobry odkurzacz bezworkowy musi posiadać dużą moc?

Od 1 września 2017 roku weszły w życie przepisy, które zabraniają produkcji odkurzaczy o mocy powyżej 900 W. Proces obniżania mocy został podzielony na 2 etapy i już w 2014 zniknęły z rynku odkurzacze, których moc przekraczała 1600 W. Ówcześnie producenci jaki i sami użytkownicy byli tym faktem oburzeni, gdyż wysoka moc tych urządzeń była utożsamiana z ich wydajnością i klasą odkurzania. Wśród wielu osób taki pogląd pozostał niezmienny. Jest on jak najbardziej błędny i obecnie moc odkurzacza daje nam obraz tego, ile prądu zostanie zużyte i nie wskazuje efektywności ani siły odkurzania. A więc spokojnie, dobry odkurzacz bezworkowy nie musi posiadać bardzo dużej mocy :).

Czym się kierować gdy kupujesz odkurzacz bezworkowy? Najważniejsze informacje

A mianowicie w karcie energetycznej produktu. Przed zakupem warto się z taką kartą zapoznać. Bez problemu znajdziemy ją na stronie sprzedawcy lub producenta. Zawiera ona podstawowe parametry, którymi cechuje się odkurzacz bezworkowy, są to:

1. Klasa energetyczna daje nam informację, o tym ile energii elektrycznej zużywa dane urządzenie. Skala to od A+++ (najwyższa) do G (najniższa). Im wyższa klasa tym niższy koszt użytkowania.

2. Zużycie prądu wyrażone w kWh na rok. Mnożąc ilość kWh przez średnią cenę za 1 kWh otrzymamy koszt użytkowania urządzenia. 

3. Głośność urządzenia wyrażona w dB. Najcichsze odkurzacze schodzą poniżej 70 dB. Hałas powyżej 80 dB jest zbyt wysoki i uciążliwy.

4. Klasa odkurzania na powierzchniach twardych w skali od A (najlepsza) do G (najgorsza).

5. Reemisja kurzu w skali od A (najlepsza) do G (najgorsza).

6. Klasa odkurzania dla dywanów w skali od A (najlepsza) do G (najgorsza).

Kierując się powyższymi informacjami możemy w łatwy sposób dobrać sprzęt do naszych potrzeb. Jeżeli jesteś alergikiem, to celuj w klasę reemisji kurzu A. Jeśli w większości odkurzasz dywany, to zwróć szczególną uwagę na klasę odkurzania dla dywanów itd.

Odkurzacz bezworkowy, a jego pojemność

Aby odkurzanie było niezakłucone przez częste opróżnianie pojemnika należy wybrać model dostosowany do swoich potrzeb. Jednak zbyt duży pojemnik na kurz wiąże się z większymi rozmiarami urządzenia i zwiększoną wagą. W małym, a nawet średnim mieszkaniu świetnie sprawdzi się np. odkurzacz bezworkowy Philips PowerPro Compact FC9331/09. Niewątpliwą zaletą tego modelu jest jego kompaktowy rozmiar, mała waga przy dość sporym pojemniku na kurz.

Odkurzacze i akcesoria - sprawdź opinie

Rodzaj filtra powietrza

To właśnie rodzaj zastosowanych filtrów wpływa na wartość reemisji kurzu. Dobry odkurzacz bezworkowy posiada zazwyczaj filtr HEPA.

Najwyższą klasę A otrzymują filtry HEPA H13 i H14, które zatrzymują od 99,95 % do 99,995 % cząsteczek i alergenów.
Filtry EPA (E10 d0 E12) zatrzymują od 85 do 99,5% cząsteczek.

Jeżeli jesteś alergikiem to istotne będzie to w jaki filtr będzie wyposażony Twój odkurzacz bezworkowy. W takim przypadku Filtry typu HEPA będą będą wystarczające.

Oczywiście na rynku istnieją urządzenia wyposażone w filtry usuwające 100% zanieczyszczeń tzw. ULPA (U15 do U17). Będą one miały zastosowanie m.in. w salach szpitalnych czy laboratoriach, które podlegają podwyższonym restrykcjom odnośnie ilości zanieczyszczeń w powietrzu.

W kategorii odkurzaczy wodnych zastosowano filtry wodne, których skuteczność jest porównywalna z odkurzaczami posiadającymi filtry HEPA. Na rynku znajdziemy odkurzacze z filtrami wodnymi, które dodatkowo zabezpieczone są filtrami HEPA.

 

Zasięg odkurzacza i długość kabla

Długości kabla wyjaśniać nie będziemy, ufając że ten element jest dla czytelnika jasny. Na zasięg odkurzacza składa się długość kabla + długość rury elastycznej + długość rury teleskopowej. To jaki zasięg potrzebujesz jest zależne do ilości, a także rozmieszczenia gniazdek w Twoim mieszkaniu. Problem zbyt małego zasięgu odkurzacza może być znaczący w przypadku dużych mieszkań w kamienicy bądź domów jednorodzinnych, gdzie punkty przyłączeniowe mogą być rozmieszczone w większych odległościach. Sprawdź odkurzacz bezworkowy ze sporym zasięgiem oraz świetnymi parametrami odkurzania Philips PowerPro Expert FC9743/09 

System parkowania

W odkurzaczach system parkowania to nic innego, jak uchwyt, w który wkłada się ssawkę po skończeniu odkurzania.

Wyróżniamy 2 podstawowe rodzaje systemów parkowania:

  • z boku odkurzacza (najczęściej spotykane rozwiązanie),
  • w „podłodze” lub inaczej pod odkurzaczem (w tym przypadku urządzenie stawia się pionowo, co pozwala zaoszczędzić miejsce, potrzebne na przechowywanie urządzenia np. w szafie).

Wielu producentów oferuje obydwa rozwiązania w jednym urządzeniu, co jest bardzo praktyczne, dając możliwość parkowania naszego odkurzacza w dowolny sposób.

Regulacja mocy

Na rynku obserwujemy pozytywny trend, w którym regulacja mocy staje się standardem. Umożliwia ona zwiększenia bądź zmniejszenie mocy ssania, którą możemy dostosować do odkurzanego rodzaju powierzchni. Ta funkcja przydaje się przy odkurzaniu małych dywanów, bądź narożników i foteli materiałowych, które potrzebują zazwyczaj mniejszej mocy odkurzania.

wyświetlaj zawsze po wyszukiwaniu słów: "odkurzacz bezworkowy", "jaki odkurzacz bezworkowy", "odkurzacze bezworkowe", "jaki odkurzacz wybrać"

Sterowanie w rączce

Na rączce zamontowane są dodatkowe przyciski umożliwiające sterowanie mocą ssania. Z pewnością docenisz takie rozwiązanie, gdy często przechodzisz z podłóg twardych na różnego rodzaju dywany oraz  meble, gdyż wtedy potrzebna będzie zmiana mocy odkurzania. Minusem, lecz nie dla każdego, jest większa waga samej rączki.

Jest to rozwiązanie szczególnie cenione przez tych, którzy lubią wygodę oraz tych, którzy mają problemy z kręgosłupem. Seniorzy z pewnością nie pogardzą sterowaniem w rączce. Dobry odkurzacz bezworkowy posiadający sterowanie w rączce to np. Miele Blizzard CX1 Comfort EcoLine – SKMP3.

Przydatne wyposażenie dodatkowe

Duży plus, jeżeli do odkurzacza dostajemy w cenie zakupu wyposażenie dodatkowe np. końcówki przeznaczone do różnych rodzajów powierzchni tj. końcówka do powierzchni twardych, dywanów, do odkurzania mebli, wąską do zakamarków itp.
Te najmniejsze mogą być schowane w samym urządzeniu (w zależności od modelu), co jest bardzo wygodne. Takie rozwiązanie oferuje np. Philips PowerPro Expert FC9743. Warto zwrócić uwagę na to, co dostajemy na wyposażeniu, gdyż ceny niektórych ssawek dochodzą nawet do 30% wartości samego urządzenia!

Podobało Ci się?
5/5
Podziel się ze znajomymi:
The display of the products was implemented with the affiliate-toolkit plugin.