Odkurzacz workowy, jaki wybrać? Porównanie odkurzaczy

Zwycięzca
Miele Complete C3 Allergy PowerLine - SGFF4
Cena do jakości
AMICA Sharq VM 7012
Bestseller
Aeg VX9-2-ÖKO
Complete C3 Cat&Dog PowerLine - SGEF4
TEFAL Silence Force TW6377
Siemens Extreme SilencePower VSQ 5 X 1230
ModelMiele Complete C3 Allergy PoweAMICA Sharq VM 7012Aeg VX9-2-ÖKOComplete C3 Cat&Dog PowerLine TEFAL Silence Force TW6377Siemens Extreme SilencePower V
Typworkowyworkowyworkowyworkowyworkowyworkowy
Klasy energetycznaCAACA+B
Klasa odkurzania na powierzchniach twardychAAAAAC
Klasa odkurzania na dywanachAAAAAC
Klasa reemisji kurzuAAABAA
Moc890 W700 W850 W890 W550 W850 W
Zasięg12 m10 m12 m12 m11 m13 m
Dł. Kabla8,5 m7 m9 m8,5 mbrak danychbrak danych
Rodzaj filtraantyalergiczny HEPAantyalergiczny HEPA 13antyalergiczny HEPAantyalergiczny HEPAEPAantyalergiczny HEPA 13
Pojemność worka4,5 l3 l5 l4,5 l3,5 l4,5 l
Wskaźnik zapełnienia/wymiany workaYesYesYesYes
Waga7,4 kg8,6 kg8,1 kg7,3 kg9,4 kg8,4 kg
Głośność74 dB61 dB65 dB73 dB67 dB70 dB
Sterowanie w rączceNoYesNoNoYesNo
Regulacja mocyYesYesYesYesYesYes
Parkowanie pionoweYesYesYesYesYesYes
Parkowanie poziomeYesYesYesYesYesYes
Ilość nasadek w zestawie5 (w tym jedna zintegrowana z rączką)63 (w tym jedna trójfunkcyjna - 3 nasadki w jednej)56 (w tym jedna zintegrowana)3
Zaletywysoka klasa odkurzania dywanów, małe nasadki schowane w urządzeniu, solidne wykonaniebardzo cichy, wysoka skuteczność odkurzania, sterowanie w rączcepojemny worek, wysoka jakość odkurzania na dywanach, cichy, zmywany filtr, wysoka jakość odkurzania na każdej powierzchni, nasadka wielofunkcyjna schowana w urządzeniuturboszczotka ułatwiająca usuwanie sierści zwierząt, filtr węglowy antyzapachowy, wysoka jakość wykonania, małe nasadki schowane w urządzeniuturboszczotka do usuwania sierści w zestawie, części zamienne dostępne przez minimum 10 lat po zakupie, cichybardzo duży zasięg, duża pojemność worka, małe nasadki schowane w urządzeniu
Sprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na Ceneo
Last updated on 31 lipca 2022 at 02:46 - Image source: Amazon Affiliate Program. All statements without guarantee.

Spis treści:

Odkurzacz workowy, jaki wybrać?

Pewnie zastanawiasz się jaki odkurzacz workowy wybrać do domu, zwłaszcza że jest tak ogromny wybór.

Z odsieczą przychodzi nasze najnowsze porównanie odkurzaczy workowych oraz krótki pradnik jak wybrać dobry odkurzacz. Jeżeli interesuję Cię zakup odkurzacza workowego, to sprawdź nasze najnowsze porówanie Odkurzacz bezworkowy – porównanie 2022. Jaki odkurzacz wybrać?

Odkurzacz do domu - podział

  • odkurzacz workowy
  • bezworkowy (cyklonowy)
  • wodny
  • pionowy
  • ręczny
  • automatyczny robot
wyświetlaj zawsze po wyszukiwaniu słów: "odkurzacz workowy jaki wybrać" oraz "Odkurzacz workowy ranking" oraz "odkurzacz workowy jaki kupić" oraz "odkurzacz workowy porównanie" oraz "najlepsze odkurzacze workowe" oraz "jaki odkurzacz workowy"

Dobry odkurzacz do domu - odkurzacz workowy czy bezworkowy? zalety i wady

Odkurzacz workowy zbiera zanieczyszczenia wraz z kurzem do specjalnego worka. Wiele urządzeń posiada wskaźnik zapełnienia, dzięki któremu wymienimy zapełniony worek na czas. Worek jest swego rodzaju pierwszym filtrem, który oddziela większe cząsteczki i kurz od powietrza.
Aby w pełni zabezpieczyć silnik przez zanieczyszczeniami odkurzacze te są wyposażone w dodatkowy filtr montowany przed silnikiem, aby zabezpieczyć go przed zanieczyszczeniami, których nie „wyłapał worek”. Filtr ten podlega wymianie zgodnie z zaleceniami poszczególnego producenta. Dalej powietrze przepływa przez filtr końcowy i trafia z powrotem do pomieszczenia.

Odkurzacz workowy – zalety i wady:

ZaletyWady
Bardzo dobra jakość odkurzaniaSpadek mocy ssania wraz ze wzrostem zapełnienia worka
W systemach z zamkniętymi workami brak kontaktu z zanieczyszczeniami przy opróżnianiu, co jest zaletą dla alergikówDodatkowy kosz związany z wymianą worka i filtrów powietrza
Wymiana worków to zazwyczaj od 2 do 4 razy w rokuWiększe obciążenie dla środowiska przy wyrzucaniu zużytych worków
Największy wybór i konkurencyjność cenNieznaczny wzrost wagi urządzenia wraz ze wzrostem zapełnienia worka
System sprawdzony i rozwijany od wielu lat

Problem w przypadku wciągnięcia cennych rzeczy np. biżuterii

Zalety i wady odkurzaczy bezworkowych opisaliśmy tutaj: Odkurzacz bezworkowy – porównanie 2022. Jaki odkurzacz wybrać?

A więc jaki odkurzacz wzbrać, workowy czy bezworkowy?

Niestety jednoznacznej odpoweidzi nie ma. Jest to zależne od Twoich indywidualnych potrzeb oraz preferencji, a więc warto abyś wziął pod uwagę na jakich cechach odkurzacza bardziej Ci zależy. 

Dobrym uzupełnieniem do odkurzacza workowego może być także odkurzacz automatyczny. Tutaj znajdziesz najnowsze porównanie: ODKURZACZ AUTOMATYCZNY z funkcją mop. Jaki wybrać?

Czy moc odkurzacza ma znaczenie?

Od 1 września 2017 roku weszły w życie przepisy, które zabraniają produkcji odkurzaczy o mocy powyżej 900 W. Proces obniżania mocy został podzielony na 2 etapy i już w 2014 zniknęły z rynku odkurzacze, których moc przekraczała 1600 W. Ówcześnie producenci jaki i sami użytkownicy byli tym faktem oburzeni, gdyż wysoka moc tych urządzeń była utożsamiana z ich wydajnością i klasą odkurzania. Wśród wielu osób taki pogląd pozostał niezmienny. Jest on jak najbardziej błędny i obecnie moc odkurzacza daje nam obraz tego, ile prądu zostanie zużyte i nie wskazuje efektywności ani siły odkurzania.

 Dla przykładu w naszym porównaniu znajduje się świetny odkurzacz workowy o stosunkowo małej mocy ale za to świetnej jakości odkurzania oraz dużej mocy ssania: Odkurzacz workowy AMICA Sharq VM 7012. Model ten posiada również wysokiej jakości filtr HEPA, powodując, że jest on chętnie wybierany przez alergików.

Natomiast zwycięzca naszego porównania Odkurzacz workowy MIELE Complete C3 Allergy Powerline SGFF4 posiada 890W mocy, która zaledwie kilka lat temu uznawana była za zbyt niską, a odkurzacz o takich parametrach był po prostu nieefektywny. Dziś natomiast ląduje on na pierwszym miejscu rankingu.

Jakie parametry odkurzacza workowego wziąć po uwagę?

Najważniejsze parametry odkurzacza workowego znajdziemy w karcie energetycznej produktu. Przed zakupem warto się z taką kartą zapoznać. Bez problemu znajdziemy ją na stronie sprzedawcy lub producenta. Zawiera ona podstawowe parametry, które są istotne z punktu użytkowania i są to:

1. Klasa energetyczna daje nam informację, o tym ile energii elektrycznej zużywa dane urządzenie. Skala to od A+++ (najwyższa) do G (najniższa). Im wyższa klasa tym niższy koszt użytkowania.

2. Zużycie prądu wyrażone w kWh na rok. Mnożąc ilość kWh przez średnią cenę za 1 kWh otrzymamy koszt użytkowania urządzenia. Obecnie (dane na październik ) 1kW kosztuje w przybliżeniu 0,617 zł. A więc koszt odkurzacza zużywającego – 25 kWh wynosi 15,43 zł na rok.

3. Głośność urządzenia wyrażona w dB. Najcichsze odkurzacze schodzą nawet poniżej 70 dB. Hałas powyżej 80 dB jest zbyt wysoki i uciążliwy.

4. Klasa odkurzania na powierzchniach twardych w skali od A (najlepsza) do G (najgorsza).

5. Klasa odkurzania dla dywanów w skali od A (najlepsza) do G (najgorsza).

6. Klasa reemisji kurzu w skali od A (najlepsza) do G (najgorsza). Jest ona związana z rodzajem zastosowanego filtra.

Kierując się powyższymi informacjami możemy w łatwy sposób dobrać sprzęt do naszych potrzeb. Jeżeli jesteś alergikiem, to celuj w klasę reemisji kurzu A.
Jeżeli w większości odkurzasz dywany, to zwróć szczególną uwagę na klasę odkurzania dla dywanów itd.

Odkurzacze i akcesoria - sprawdź opinie

Rodzaj filtra powietrza w odkurzaczu workowym

Rodzaj zastosowanych filtrów wpływa na wartość reemisji kurzu.


Najwyższą klasę A otrzymują filtry HEPA H13 i H14, które zatrzymują od 99,95 % do 99,995 % cząsteczek i alergenów.
Filtry EPA (E10 d0 E12) zatrzymują od 85 do 99,5% cząsteczek.


Filtry typu HEPA będą odpowiednie dla alergików i w przeważającej większości wystarczające.
Oczywiście na rynku istnieją urządzenia wyposażone w filtry usuwające 100% zanieczyszczeń tzw. ULPA (U15 do U17). Będą one miały zastosowanie m.in. w salach szpitalnych czy laboratoriach, które podlegają podwyższonym restrykcjom odnośnie ilości zanieczyszczeń w powietrzu.


W kategorii odkurzaczy wodnych zastosowano filtry wodne, których skuteczność jest porównywalna z odkurzaczami posiadającymi filtry HEPA. Na rynku znajdziemy odkurzacze z filtrami wodnymi, które dodatkowo zabezpieczone są filtrami HEPA.

 

Zasięg i długość kabla

Długości kabla wyjaśniać nie będziemy, ufając że ten element jest dla czytelnika jasny. Na zasięg odkurzacza składa się długość kabla + długość rury elastycznej + długość rury teleskopowej. To jaki zasięg potrzebujesz jest zależne do ilości, a także rozmieszczenia gniazdek w Twoim mieszkaniu. Problem zbyt małego zasięgu odkurzacza może być znaczący w przypadku dużych mieszkań w kamienicy bądź domów jednorodzinnych, gdzie punkty przyłączeniowe mogą być rozmieszczone w większych odległościach.

System parkowania

System parkowania to nic innego, jak uchwyt w odkurzaczu, w który wkłada się ssawkę po skończeniu odkurzania.

Wyróżniamy 2 podstawowe rodzaje systemów parkowania:

  • z boku odkurzacza (najczęściej spotykane rozwiązanie),
  • w „podłodze” lub inaczej pod odkurzaczem (w tym przypadku urządzenie stawia się pionowo, co pozwala zaoszczędzić miejsce, potrzebne na przechowywanie urządzenia np. w szafie).

 

Wielu producentów oferuje obydwa rozwiązania w jednym urządzeniu, co jest bardzo praktyczne, dając możliwość parkowania naszego odkurzacza w dowolny sposób.

Pojemność worka i regulacja mocy

Pojemność worka odkurzacza workowego wyrażona w litrach mówi nam o tym ile zanieczyszczeń dane urządzenie jest w stanie pomieścić. Jeżeli posiadasz duże mieszkanie i nie chcesz często wymieniać worków to wybierz model z większą pojemnością.

Regulacja mocy powoli staje się standardem. Umożliwia zwiększenia bądź zmniejszenie mocy ssania, którą możemy dostosować do odkurzanego rodzaju powierzchni. Tak funkcja przydaje się np. odkurzając przechodzisz z paneli na dywanik co zazwyczaj wymaga zmniejszenia mocy odkurzacza. 

Sterowanie w rączce

Na rączce zamontowane są dodatkowe przyciski umożliwiające sterowanie mocą ssania. Z pewnością docenisz takie rozwiązanie, gdy często przechodzisz z podług twardych na różnego rodzaju dywany, meble, gdyż wtedy potrzebna będzie zmiana mocy odkurzania. Minusem lecz nie dla każdego, jest większa waga samej rączki.

Jednym z polecanych odkurzaczy workowych posiadających sterowanie w rączce jest: Odkurzacz worowy TEFAL Silence Force TW6377

Jest to dobry odkurzacz w przystępnej cenie o wysokich parametrach odkurzania.

Przydatne wyposażenie dodatkowe

Duży plus, jeżeli do odkurzacza dostajemy w cenie zakupu wyposażenie dodatkowe czyli końcówki przeznaczone do różnych rodzajów powierzchni np. końcówka do powierzchni twardych, dywanów, do odkurzania mebli, wąską do zakamarków itp.
Te najmniejsze mogą być schowane w samym urządzeniu (w zależności od modelu) ja np. Odkurzacz workowy Complete C3 Cat&Dog PowerLine, co jest bardzo wygodne. Warto zwrócić uwagę na to, co dostajemy na wyposażeniu, gdyż ceny niektórych ssawek dochodzą nawet do 30% wartości samego urządzenia.

Podobało Ci się?
5/5
Podziel się ze znajomymi:
The display of the products was implemented with the affiliate-toolkit plugin.