Odkurzacz automatyczny – jaki wybrać? Robot z funkcją mop

Jaki odkurzacz automatyczny będzie najlepszy? Odkurzacz automatyczny – jaki wybrać? Ranking odkurzaczy automatycznych z funkcją mop.

Zwycięzca
ECOVACS DEEBOT OZMO 950
Cena do jakości
Xiaomi Viomi V2 Pro
Bestseller
ZACO V5sPro
ROBOROCK S6 Max V
Xiamoi Viomi V3 Max
Xiaomi Viomi V3
Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro
Roborock S5 Max
HOBOT LEGEE-668
ModelECOVACS DEEBOT OZMO 950Xiaomi Viomi V2 ProZACO V5sProROBOROCK S6 Max VXiamoi Viomi V3 MaxXiaomi Viomi V3Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop ProRoborock S5 MaxHOBOT LEGEE-668
Czas pracy (maksymalny)200 min130 min120 min180 min215 min240 min110 min180 min90 min
Czas ładowania300 min240 min350 min360 min240 min360 min180 min240 min300 min
Pojemność zbiornika0,43 l (na kurz i wodę)2 w 1 (0,55 l na wodę i kurz), 1x 0,55l (woda), 1x 0,55l (kurz)0,3 l (na kurz i wodę)0,46l (na kurz), 0,297 l (na wodę)0,45 l na kurz i 0,2 l na wodę2w1 (0,55 l na wodę i kurz), 1x 0,55l (woda), 1x 0,55l (kurz)2w1 (0,3 l na kurz, 0,2 l na wodę)0,46 l (na kurz i wodę)0,5 l na kurz, 0,3l na wodę
Stacja dokująca w zestawieYesYesYesYesYesYesYesYesYes
Rodzaj filtra w zestawieantyalergicznyHepa (antyalergiczny)HepaEPA E11HEPA (antyalergiczny)Hepa (antyalergiczny)brak danychHepa (antyalergiczny)Hepa (antyalergiczny)
Wymiary (wysokość x średnica)9,3 cm x 35 cm9,4 cm x 35 cm8,1 cm x 30,6 cm9,65 cm x 35 cm10,5 x 35 cm9,4 cm x 35 cm9,45 cm x 35 cm9,65 cm x 35,3 cm9,5 cm wys. x 33 cm szer. x 34 cm gł.
Głośność (dB)66 dB77 dB55 dB67 dB70 dB78 dBbrak danych60 dB50 dB
Czujnik atykolizyjnyYesYesYesYesYesYesYesYesYes
Czujnik uskoku podłożaYesYesYesYesYesYesYesYesYes
Czujnik przeszkódYesYesYesYesYesYesYesYesYes
Atomatyczny powrót do bazyYesYesYesYesYesYesYesYesYes
Bariera/Sciana wirtualnaYesYesNoYesYesYesYesYesNo
Funkcja mopowaniaYesYesYesYesYesYesYesYesYes
ProgramatorYesYesYesYesYesYesYesYesYes
Zaletydługi czas pracy, tworzenie mapy pomieszczeń, w testach duża skuteczność odkurzania, automatyczne rozpoznawanie dywanów, jednoczesne odkurzanie i mopowanie, sterowanie aplikacjątworzenie mapy pomieszczeń, duża moc odkurzania, jednoczesne odkurzanie i mopowanie, bezproblemowa praca w ciemności, szeroka gama części zamiennychcicha praca, niski, elegancki designtworzenie mapy pomieszczeń, zmywalny filtr, sterowanie aplikacją2 wzory tras sprzatania, zapamiętywanie map pomieszczeń (do 5 pięter), duża moc odkurzania, długi czas pracy, pokonuje przeszkody do 2 cm, obsługa w 13 językachduża moc odkurzania, zapamiętywanie map pomieszczeń (do 5 pięter), jednoczesne odkurzanie i mopowanie, sterowanie aplikacją, szeroka gama części zamiennychtworzenie mapy pomieszczeń, sterowanie aplikacją, szeroka gama części zamiennychdługi czas pracy, sterowanie aplikacją, tworzenie mapy pomieszczeń, jednoczesne odkurzanie i mopowaniekształt ułatwiający sprzątanie w narożnikach, cicha praca, sterowanie aplikacją
Sprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na CeneoSprawdź na Ceneo
Last updated on 31 lipca 2022 at 02:46 - Image source: Amazon Affiliate Program. All statements without guarantee.

Spis treści

Odkurzacz automatyczny czy odkurzacz tradycyjny? Jaki wybrać?

Odkurzacz automatyczny – czy całkowicie może zastąpić odkurzacz tradycyjny? Jaki wybrać?

Coraz to nowsze urządzenia i postęp technologiczny sprawiają, że odkurzacze automatyczne mają obecnie niezłą skuteczność radzenia sobie ze zbieraniem brudu z podłogi. Aby uniknąć rozczarowania zalecamy traktować odkurzacze roboty jako uzupełnienie odkurzaczy tradycyjnych. Jeśli zdecydujesz się na zakup takiego urządzenia to z pewnością dużo rzadziej będziesz sięgać po odkurzacz tradycyjny. Dodatkową zaletą „robotów” jest również utrzymywanie przez nie czystej podłogi i to bez Twojego zaangażowania, które ogranicza się do opróżniania pojemnika. Ba! Jakby tego było mało, to podczas gdy Twoja podłoga jest właśnie „pucowana”, możesz być poza domem lub wykonywać inne ważne dla Ciebie czynności! Z pewnością przekłada się to na dużą oszczędność czasu, zwłaszcza gdy do odkurzania mamy sporą powierzchnię np. duży salon. Jeżeli masz pupila to zalecamy dla jego dobra abyś był obecny przy pierwszym użyciu sprzętu i sprawdził jak Twój zwierzak reaguje na jego pracę, możliwe, że potraktuje go jako taksówkę gotową na przewóz z kuchni do salonu. Niektóre zwierzęta boją się jednak zbyt głośnych urządzeń i warto również ten parametr wziąć pod uwagę przed dokonaniem zakupu.

wyświetlaj zawsze po wyszukiwaniu słów "odkurzacz automatyczny jaki wybrać", "irobot jaki wybrać"

Odkurzacz automatyczny, jaki wybrać? Wady i zalety odkurzaczy automatycznych

ZaletyWady
Odkurzanie automatyczne bez ingerencji użytkownikaKonieczność częstego opróżniania pojemnika na kurz (w przypadku urządzeń nie wyposażonych w stacje dokujące z funkcją wyciągania kurzu z odkurzacza )
Świetnie się sprawuje na powierzchniach twardych bez większej ilości przeszkódWysoka cena sprzętu
Potrafi wrócić samodzielnie do stacji ładowaniaNieodpowiednie do grubych dywanów
Utrzymuje codzienną czystość podłogiProblematyczne w rogach, kantach, a także w małych zastawionych pomieszczeniach
Szczególnie przydatne dla osób posiadających pupila, a także dla alergikówDługi czas ładowania w stosunku do czasu pracy
Pozwala zaoszczędzić czas Mniejsza moc odkurzania w porównaniu z odkurzaczem tradycyjnym
Przeważnie są bardziej ciche niż tradycyjne odkurzaczeWiększy nakład pracy przy czyszczeniu odkurzacza
Efektywne działanie na większych powierzchniach  

 

Odkurzacz automatyczny, czy warto kupić?

Znając zalety oraz wady odkurzacza automatycznego łatwiej jest ocenić czy warto kupić takie urządzenie. Warto wziąć pod uwagę zakup odkurzacza robota jeżeli:

 • nie masz zbyt wiele czasu na odkurzanie,
 • masz czas lecz chęci na odkurzanie brak :),
 • posiadasz dużą powierzchnię do odkurzania,
 • chciałbyś mniej czasu poświęcać na odkurzanie odkurzaczem tradycyjnym,
 •  nie posiadasz dużej ilości grubych dywanów,
 • zależy Ci na codziennym utrzymywaniu czystości podłogi.
Sprawdź również nasze najnowsze porównanie odkurzaczy bezworkowych oraz workowych.

Czy czas pracy i czas ładowania akumulatora mają znaczenie?

Aby właściwie ocenić, czy powyższe parametry będą dla Ciebie istotne, to dobrze abyś wziął poniższe czynniki pod uwagę.

 • Czy urządzenie które chcesz zakupić jest wyposażone w stację dokującą?
  Jeżeli tak, to odkurzacz naładuję się sam bez Twojej pomocy, co wiąże się z brakiem konieczność ciągłego podłączania urządzenia do ładowarki w przypadku jego wyczerpania. Jeżeli wybierzesz urządzenie bez stacji dokującej, to wówczas czas czas ładowania staną się dla Ciebie dużo bardziej istotne.
 • Czy odkurzacz ma być używany spontanicznie czy też w z góry zaplanowanym czasie?
  Jeżeli Twoje „cztery kąty” zajmują dużą powierzchnię na której odkurzacz napotka wiele przeszkód i w dodatku włączysz go spontanicznie, to może się okazać, że robot nie dokończy swojej pracy dopóki ponownie nie naładuje akumulatora. A czas ładowania wynosi nawet kilka godzin. Nie jest to problemem, gdy robot sprząta np. podczas Twojej nieobecności, gdyż wtedy czas w jakim wykona swoją pracę, nie będzie istotny. Ważne, że po Twoim powrocie do domu będzie po prostu czysto. A więc każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie w zależności od twoich potrzeb i wymagań. Czas w jakim odkurzacz posprząta daną powierzchnię różni się w zależności od marki i modelu urządzenia. Niektóre roboty odkurzą 10 m2 w 15 minut, inne natomiast w 25 minut. Przed zakupem warto zajrzeć w kartę z danymi technicznymi.
 • Żywotność akumulatora.
  Jest to temat bardzo rzadko poruszany. Krótszy czas pracy oznacza zwiększoną częstotliwość ładowania, ta z kolei wpływa na większe zużycie akumulatora, który trzeba wymienić zazwyczaj po około 3-4 latach użytkowania. Wiąże się to z kosztem wynoszącym nawet kilkaset złotych. Warto wziąć też pod uwagę fakt, że nie wszystkie urządzenia mają możliwość wymiany akumulatora, oczywiście jest to już rzadkością gdyż większość producentów dostrzegło ten problem i umożliwiło swoim klientom zakup urządzeń z wymiennym akumulatorem.

Pojemność zbiornika

Pojemność zbiornika w odkurzaczach automatycznych jest o wiele ważniejsza niż w zwykłych odkurzaczach.

Należy pamiętać o dość częstym opróżnianiu pojemnika, ze względu na jego małą pojemność w porównaniu z nawet najmniejszymi odkurzaczami standardowymi. Problem ten można rozwiązać zakupując sprzęt ze specjalną stacją dokującą wyposażoną w „opróżniarkę” pojemnika. Taka dogodność niesie za sobą większy koszt.

Jaka wysokość odkurzacza automatycznego będzie odpowiednia?

Jeżeli posiadasz w domu meble z nóżkami dające przestrzeń nad podłogą, to być może będzie ona wystarczająca dla odkurzacza automatycznego. To czy wysokość robota będzie dla Ciebie istotna zależy w głównej mierze od rodzaju mebli i wyposażenia Twojego mieszkania. Zazwyczaj odkurzacze automatyczne są wysokie na 8 do 10 cm

Odkurzacz automatyczny - dywany, progi i przewyższenia

Lepszym środowiskiem pracy dla odkurzaczy automatycznych są powierzchnie twarde. Nie oznacza to jednak, że na dywanach są takie urządzenia kompletnie nieprzydatne. Stanowią one tutaj raczej uzupełnienie odkurzacza tradycyjnego. Niestety żaden odkurzacz robot nie poradzi sobie z dywanami wyższymi niż 3 cm.

Kolejnym problemem odkurzaczy automatycznych, który niekiedy może stanowić barierę nie do przejścia są progi i przewyższenia.

Jeżeli są niewielkie, to nie powinno być problemu z ich pokonaniem.

Regularny przegląd i części zamienne

Spokojnie, nie musisz nigdzie jechać ze swoim odkurzaczem, aby dokonać jego przeglądu. Jednak warto abyś regularnie go czyścił, usuwając brud, włosy inne zanieczyszczenia, które wpływają na jakość pracy urządzenia. Niektórzy producenci dołączają zestaw akcesoriów, który umożliwia sprawniejsze wyczyszczenie robota np. nożyk do przecinania włosów wplątanych w kółka.

Niektóre elementy mogą ulec szybszemu zużycia np. szczotka zamiatająca brud z rogów pomieszczeń. Przed zakupem odkurzacza sprawdzić czy producent oferuje części zamienne do danego modelu.

Na co zwrócić uwagę kupując odkurzacz automatyczny?

Programator – pozwala na zaprogramowanie czasu sprzątania tj. dzień tygodnia i godzina.

Wirtualna ściana – bardzo przydatna funkcja, gdy chcesz wyznaczyć odkurzaczowi dowolną wirtualną granicę sprzątania, której nie przekroczy. Jeżeli posiadasz jakieś miejsce, w które odkurzacz ma nie wjeżdżać np. duża ilość kabli, gruby dywan, czy też inne pomieszczenie to możesz ustawić wirtualną ścianę – i już. Starsze modele wykorzystują osobne przenośne urządzenia do stawiania wirtualnych ścian, nowsze natomiast są programowalne w aplikacji, co jest niebywałą zaletą i dużym plusem w stosunku do poprzedniego rozwiązania.

Automatyczny powrót do stacji dokującej – po skończeniu pracy odkurzacz z tą funkcja wróci do stacji ładowania. Stanie się tak również, gdy akumulator będzie bliski wyczerpania. Po naładowaniu odkurzacz wznowi swoją pracę.

Tworzenie mapy układu pomieszczeń – urządzenie dzięki posiadaniu tej funkcji tworzy mapę pomieszczeń, dzięki czemu sprzątanie staje się jeszcze bardziej efektywne. Podgląd mapy z możliwością edycji otrzymujemy w dedykowanej aplikacji za pomocą, której możemy sterować odkurzaczem. Niektóre modele potrafią zapamiętać nawet 5 pięter pomieszczeń.

Czujniki antykolizyjne – obecnie są standardem na wyposażeniu praktycznie każdego odkurzacza automatycznego. Ważne jest, aby były one możliwie jak najbardziej dokładne, dzięki czemu sam odkurzacz może płynnie omijać przeszkody (np. meble), nie obijając i nie rysując ich powierzchni.

Stacja dokująca – pozwala na automatyczne ładowanie się odkurzacza. Przy niskim poziomie naładowania odkurzacz samodzielnie podłączy się do stacji i po naładowaniu akumulatora wróci do dalszego sprzątania. Niedawno w sprzedaży pojawiły się stacje dokujące, które same opróżniają pojemnik na kurz po tym jak odkurzacz automatyczny podłączy się do niej. Nieczystości są wciągane i gromadzone w worku umieszczonym we wnętrzu stacji, co wyklucza konieczność ręcznego i częstego opróżniania pojemnika w odkurzaczu. Stacja robi to po prostu za nas. Sam worek w zależności od wielkości powierzchni do odkurzenia i częstotliwości samego odkurzania należy wymieniać średnio co 2 do 4 miesięcy. Taka dogodność wiąże się ze sporym dodatkowym kosztem, a kwestię tego, czy warto dopłacić, pozostawiamy oczywiście Tobie do osobistego rozstrzygnięcia.

Poziom mocy – droższe urządzenia posiadają możliwość regulacji mocy ssania. W zależności od modelu może być ona dostosowywana automatycznie, bądź też sami możemy wybrać miejsce, w którym odkurzacz ma zwiększyć moc np. w kuchni. Moc ssania wyrażona jest w pascalach. Niestety tylko nieliczni producenci podają jej wartość, dlatego też nie zestawiamy tego parametru w naszych porównaniach.

Czujniki uskoku podłoża – chronią odkurzacz przed zniszczeniem, gdy zbliża się on do uskoku np. schodów. Zasada działania polega na wykryciu zawczasu uskoku, dzięki czemu odkurzacz nie przekroczy niebezpiecznej dla siebie granicy.

Funkcja mopu – w naszym porównaniu stworzyliśmy osobną kategorię dla odkurzaczy „z” oraz „bez” funkcji mopowania. Dzięki niej urządzenie może nie tylko wciągać kurz, ale także myć podłogę. Do tego celu na wyposażeniu oprócz pojemnika na kurz znajdziemy dodatkowy pojemnik na wodę oraz mały mop przyczepiany od dołu urządzenia.

Sposoby odkurzania odkurzacza automatycznego. Czy mają znaczenie?

Sposób odkurzania wpływa na efektywność odkurzacza automatycznego. Najnowsze urządzenia towrzą mapy pomieszczeń i poruszają się w sposób uporządkowany, co z kolei przekłada się na oszczędność czasu odkurzania.

Wyróżniamy dwa podstawowe sposoby pracy.

1. Chaotyczny (przypadkowy) – odkurzacz porusza się chaotycznie i gdy napotka przeszkodę, to zmienia kierunek, a proces ten powtarza się, aż robot przejedzie przez całe pomieszczenie. Sposób ten jest wykorzystywany w tańszych urządzeniach, bądź tych, które zostały wyprodukowane przed kilkoma laty.

2. Uporządkowany (inteligentny) – jest to nowszy sposób pracy polegający na inteligentnym planowaniu trasy odkurzacza co wpływa na szybkość odkurzania danej powierzchni. Jeżeli zastanawiasz się które rozwiązanie jest lepsze to polecamy urządzenia z tym trybem pracy. 

Podziel się ze znajomymi:
The display of the products was implemented with the affiliate-toolkit plugin.